Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Adet (Regl) Ağrısını Azaltmak için Ne Yapmalı?

Adet (Regl) Ağrısını Azaltmak için Ne Yapmalı?Kadınların özel günü olarak tabir edilen regl dönemi çoğunluğa bakıldığında sancılı geçildiği görülmektedir. Öyle ki ilk günler yataktan kalkamayacak seviyede ağrı çekiyor olabilirsiniz. Hatta hastanelerin yolunu tutarak, etkili bir ağrı kesici vermesini ya da iğne yapmasını doktorunuzdan isteyebilir durumda felaket ağrılarınız olabilir.
Yüzde yüz olmasa da sancılarınızı azaltabileceğiniz çözümleri sizlere aktarmak istiyorum. Böylece özel günleriniz bir sorun halinde geçmenizin önüne geçebilirsiniz.

Özellikle özel gününüzdeyken ayaklarınızı sıcak tutmalısınız. Vücudunuz ateş atsa dahi ayaklarınızı üşüttüğünüzü fark etmezsiniz. Bu nedenle de ağrınızın şiddeti artar. Genellikle düzensiz regl olan kişilerde bu problem sık görülür. Bu yüzden doktorunuza danışmanızda fayda var. Bu durumu önemsemelisiniz. İleri de karşınıza belli başlı sorunlar çıkabilir.

Regl döneminde ağrılarınızın azalması için karnınıza veya bel kısmınıza sıcak su torbası koyabilirsiniz. Ilık bir duş alabilirsiniz. Bu kişiden kişiye değişir. Kimi adeti kesildiği için ilk 2 günü atlattıktan sona banyo yapar. Kimiyse ılık su rahatlattığı için banyonun yolunu tutar. Bir diğer kurtarıcılar ise bitki çaylarıdır. Bu dönemlerde çoğu kadın zencefil, nane, hayıt, melisa, yaban mersini, papatya veya ahududu yaprağı çayını içerek mideye giren krampların seviyesinin azalmasını sağlar. Tabi bu çayları tüketirken aşırıya kaçmamanız gerekir. Biliyorsunuz ki her şeyin azı karar, çoğu zarardır.

Adetliyken çoğu kişi yatağın yolunu tutar ama egzersiz yapmanız vücudunuzu rahatlatacaktır. En iyisi yürüyüş ve plates yapmaktır. Plates nedir, çeşitleri nelerdir ve nasıl yapılır hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Böylelikle ağrılarınız hafiflediğini görürsünüz. Çalışıyorsanız esneme hareketleri yapabilirsiniz.

Özellikle çalışan kişiler bu zamanlarda iletişim sorunu yaşayabilirler. İş hayatında iletişimin önemi nedir, nasıl sağlanır hakkında bilgi almak için burayı tıklayın. Çünkü yapımız gereği duygusallaşırız ve her söyleneni yanlış anlarız.

Özel günümüzde hem bedenimiz hem de ruhumuz hassas olduğu için kendimizi motive etmek için çikolata yeriz. Ama aşırıya kaçmamalısınız tatlı krizinize yenik düşerseniz. Tatlı krizi nasıl önlenir, öğrenmek için buraya tıklayın. Biliyorsunuz ki kilo alırsınız. Zaten adetliyken karın şişer ve bu görüntüden hiç bir kadın haz etmez. İçinize korse giyerek bu durumu çözebilirsiniz.

Adetliyken besin takviyesi alarak vücudunuzun dengesinin bozulmasının önüne geçebilirsiniz. Özellikle en etkili çözüm magnezyumu yüksek olan yiyecekler tüketmelisiniz. Bunun dışında omega 3 yağ asitleri, B1 ve B6 vitaminlerini destek olarak kullanabilirsiniz. Gerçekten sancılar hafiflemektedir. Adet sancısı çekmek istemiyorsanız, yukarıda yazılan tavsiyeleri uygulayabilirsiniz. Bilhassa ayaklarınızı sıcak tutmanız gerektiğini unutmamalısınız.