Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Aşk Hayatı Nasıl Olmalıdır?

Aşk Hayatı Nasıl Olmalıdır?Aşk hakkında yazılmış, kitaplar dolusu şiirler, kütüphaneler dolusu kitaplar ve sayısız filmler vardır. Okursunuz, izlersiniz, hatta etrafınızdakilerle konuşur ve gözlemlersiniz. Aşkı anlamaya, tanımlamaya çalışırsınız. Sonra, şaşkınlıkla görürsünüz ki aşkın bir tanımını yapamıyorsunuz. Yapılan tanımları, doğru bulmuyorsunuz. Aşkın ne olduğunu bilmeden, yaşadığınız şeyin aşk olup olmadığını, nereden bilebilirsiniz? Aşkın ne olduğunu bilmezseniz, ne beklemeniz gerektiğini, nasıl anlayabilirsiniz? Bu işin doğası budur.

Aşk, tanımlanabilen ve kolaylıkla anlaşılabilen bir şey olsaydı, üzerine bu kadar yazılıp çizilmezdi herhalde. Bilimsel bir veri gibi, örneğin; “Su 100 derecede kaynar” gibi, söylenir geçilirdi o zaman. Aşk fazlasıyla kişisel bir durumdur. Herkesin anladığı, herkesin beklediği farklı olabilir. Aşk hayatı içinse herkesçe kabul edilebilecek, genel doğrular vardır ve aşk hayatı nasıl olmalıdır sorusunun da cevapları vardır.

Aşk Hayatı İki Kişilik Olmalıdır

Aşk Hayatı İki Kişilik OlmalıdırPlatonik aşkların varlığı, inkar edilemez. Ne yazık ki platonik bir aşkla da aşk hayatı olamaz. Aşk hayatınız olması için, aşık olduğunuz kişinin de haberi olması ve sizinle aynı aşkı paylaşıyor olması, doğru olandır. Aksi halde, gerçekten acı verici, depresyona sürükleyici bir durum olacağından, hızla uzaklaşılması gereken bir ruh halidir.

Aşk Hayatının Ayakları Yere Basmalıdır

Aşk Hayatının Ayakları Yere BasmalıdırHayaller kurmak, güzel olanı istemek gibi, aşka ait bir hayalperestlik olması normal olsa da aşk yaşanan kişinin özellikleri iyi bilinmeli, yapabilecekleri ve yapamayacakları olduğu gibi kabul edilmeli, gerçekçi olunmalı. Ünlü sözde de dendiği gibi; kek malzemesi ile portakallı ördek yapamazsınız. İzlediğiniz filmlerdeki aşkın, gerçek hayatta tam karşılığını bulamadığınızda, hayal kırıklığı yaşamamak adına; kendinizi, aşk hayatı yaşadığınız karşı tarafı ve yaşam şartlarınızı iyi analiz edip, olduğu gibi kabul edebilmek, beklentilerinizi bu bilgiler doğrultusunda güncellemek, aşk hayatınızı daha yaşanabilir bir hale getirecektir.

Aşk Hayatı Kişileri Yok Etmemelidir

Aşk Hayatı Kişileri Yok EtmemelidirAşk, biraz da “Ben” demekten çok “Biz” demektir. Doğru olansa, bu “Biz”in içinde, “Ben” ve “O”yu ayrı ayrı da görebilmektir. Tarafların, aşk hayatı yaşıyorken bile nefes alabilmesi gerekir. Neredeyse tuvalete bile birlikte el ele gitmek, ilk başlarda çok romantik gibi görünse de kısa zamanda bunaltmaya başlayacaktır. Tüm aile ilişkileri, tüm arkadaşlıklar ve dostluklar, aşk hayatından başka bir şey yokmuşçasına ihmal edilir ve karşı taraftan da aynısı beklenirse, birbirinden başkası kalmamış olan iki aşık insan olarak yaşamak zorunda kalınabilir ki istatistik verilerle kanıtlanmıştır; sonsuz aşk diye bir şey de yoktur.

Aşk Hayatı Saygıdan Yoksun Olmamalıdır

Aşk Hayatı Saygıdan Yoksun OlmamalıdırBir insanın, hayatı boyunca kurduğu; ev, akrabalık, mahalle, okul, iş, aşk ilişkilerinde, olmazsa olmaz bir ortak nokta olmalıdır; saygı. İçinde saygı olmayan aşk hayatı, bir süre sonra hastalıklı bir ağaç gibi sararmaya başlayacaktır. Bir süre sararma devam edebilir ama sonra, diğer her şeye zarar vermeye başlayacağından, kesilmesi gereken bir ağaç olma ihtimalini de beraberinde getirecektir. İnsan öncelikle kendisine, sonra karşısındakine ve en sonda birlikte yaşanan aşk hayatına saygı duymalı ki aynı şeyi karşısındaki kişiden de bekleyebilsin. Aksi halde; fazlasıyla yüz göz olmuş iki kişi, yürümeyen bir ilişki, özlenen bir hayali aşk hayatı kalabilir elde.

Aşk Hayatında Taraflar Birbirinde Kaybolabilmelidir

Aşk Hayatında Taraflar Birbirinde KaybolabilmelidirAşık olduğunuz kişiye bakarken hiçbir hesap kitap yapmıyorsanız, o an orda olmasından başka bir şeyi önemsemiyorsanız, her konuşmasını can kulağıyla dinliyor ama bir türlü kulağınızda çalan Love Story şarkısının sesinden duyup da anlayamıyorsanız; gerçekten aşıksınız. Aşk hayatının da böyle olması gerekir. Kurallar, şablonlardan uzak bir hayattır. Karşılığını gördüğünüz bir durumda, sonuna kadar da sahip çıkmanız gereken, kaybetmemeniz gereken kıymetli bir durumdur.