Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Ayak Sağlığı için Neler Yapılmalı?

Ayak Sağlığı için Neler Yapılmalı?Ayaklar günlük hayatta tüm işlerimizi yapmamızda en büyük yardımcılarımız aslında. Gün boyu vücut ağırlığımızı taşıyan ayaklarımızın sağlığı konforlu hayat sürmemiz için önemli unsurların başında gelmekte. En ufak bir yara oluşması sonucunda her adımda acı hissedip hayat kalitesinin etkilenmesini hiç kimse istemeyecektir. Bu sebeple ayakların sağlığına ve bakımına dikkat edilmelidir.Ayakların düzenli bakımı yapıldığında ve sağlıklı beslenmeye dikkat edildiği takdirde sorun yaşanmayacaktır. Ancak pedikür yaparken ya da yaptırırken çok dikkatli olunması gerekmektedir. Güzellik salonlarında yapılan pedikürlerde kesinlikle steril aletler kullanılmalıdır ve pedikür esnasında deri çekilerek koparılmamalıdır. Pedikür aletleri ile dikkatlice kesilmesine dikkat edilmelidir.Ayakların sağlıklı kalması için insanlar beslenmelerine de dikkat etmelidir. Kilolu insanlarda zayıf olan insanlara göre daha fazla ayak problemleri yaşandığı görülmektedir. Gün boyunca vücut ağırlığını taşıyan ayaklara fazla yük bindirmemek adına kilo kontrolü sağlanmalıdır.

Ayaklar Mantarı Nedir?

Ayakların sağlığına dikkat edilmediği takdirde ayaklarda istenmeyen durumlar oluşabilmektedir. Örneğin; ayaklar yeterince kurulanmadığında, uzun süre ayakkabılar içinde kapalı kaldığında ve düzenli temizliği yapılmadığında ayak parmaklarının aralarında ve ayak tırnaklarının üzerinde mantar hastalığı oluşabilmektedir. Bu durumun önüne geçmek için ayaklar günlük olarak yıkanmalı, güzelce kurulanmalı ve uygun bir ayak kremi ile kremlenmelidir.Ayak mantarının oluşmaması için alınacak en önemli önlem ayak temizliğine dikkat etmekle birlikte başkalarının ayakkabılarını giymemek olacaktır. Hastalıkların bulaşmasına sebep olabilecek bu durum kalitesinden emin olunamayan ayakkabılar için de geçerlidir.

Ayak Sağlığını Neler Etkilemektedir?

 • Ayak sağlığını etkileyen faktörlerin başında ayak bakımına dikkat etmemek gelmektedir. Ancak bunu takip eden etkenler de şu şekilde sıralanabilir;
 • Pedikür yapılırken steril olmayan aletlerin kullanılması ve bilinçsiz pedikür uygulanması ayak sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir.
 • Uzun süre ayakta kalmak ayak damarlarının baskı altında kalmasına sebep olacaktır. Bu da ayak sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir.
 • Ayakların neminin azalması ve uzun süre ayakta kalma sonucunda çatlaklar oluşabilir. Topuklarda oluşan derin çatlaklar yarattığı acı sebebiyle hayat kalitesini etkileyecektir.
 • Pedikürün doğru yapılmaması sonucu ortaya çıkan tırnak batmaları da ayak sağlığını olumsuz etkileyen unsurlardandır.
 • Ayaklara giyilen ayakkabıların kalitesiz ve ayak ortapedisine uygun olmayan ürünlerden oluşması ayak sağlığını ciddi manada etkilemektedir. Hatta bu durum geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara bile sebep olabilmektedir.
 • Kilo sınırının üzerine çıkılması ile ayaklara binen yükün artması sonucu ayak sağlığının olumsuz etkilenmesine sebep olunmaktadır.
 • Yüksek topuklu ayakkabılar ya da çok düz ayakkabıların giyilmesi ayak sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir.

Ayaklar için Alınabilecek Önlemler

 • Ayak sağlığını sağlamak için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Ayak sağlığı için başta sağlık unsurlarına dikkat edilmesi çok büyük önem arz etmektedir.
 • Sağlıklı bir bedende hiçbir uzuvda rahatsızlık oluşmayacaktır. Eğer kilo kontrolü sağlanır, vitamin yönünden zengin bir beslenme uygulanabilirse o zaman çok daha sağlıklı bir bedene kavuşulabilir.
 • Ayakların sağlıklı olabilmesi için uzun süre ayakta kalınmamalı arada bir uzanarak ayaklar dinlendirilmelidir.
 • Hijyen kurallarına önem verilmeli ve kesinlikle sağlıklı ayakkabılar seçilmelidir. Ayakların sağlığını en çok etkileyen konuların başında standartlara uymayan ayakkabıların kullanımı gelmektedir.
 • Aileden gelen genetik rahatsızlıklar var ise bunlar için alınması gereken önlemler alınmalı, ilaveten düzenli spor yapılmalıdır.
 • Spor ile birlikte bacak kasları ve ayak bileği kaslarının gelişmesi sağlanacağı için ayaklara binen yükü kaslar da paylaşmış olacak ve ayaklar bir miktar daha rahatlayacaktır.
 • İdeal topuk yüksekliğinin sınırını alt ya da üst seviyede aşmayacak yükseklikte ayakkabılar giyilmelidir. Tüm önlemler alındığında ayakların sağlığının bozulması mümkün olmayacak çok daha konforlu bir hayatınız olacaktır.