Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Cilde Uygun Ruj Seçimi Nasıl Yapılır?

Cilde Uygun Ruj Seçimi Nasıl Yapılır?Makyaj malzemesi seçerken; giysiniz, saçınız, makyaj yapma amacınız gibi pek çok öğeyi değerlendirerek seçim yaparsınız. Bunlarla beraber, dikkat edilmesi gereken birkaç konu daha vardır. Cildiniz de bunlardan önemli bir tanesidir. Cildin yaşı, yağlı veya kuru oluşu gibi etkenler nedeniyle, her rengini beğendiğiniz ruju kullanmak gibi bir lüksünüz, ne yazık ki yoktur. Yanlış kullanılan rujlar, cilde zarar verebileceği ve kötü görüntü oluşturabileceği gibi, doğru seçilen rujlar da besler ve düzeltir, ayrıca güzel görünmenizi de sağlar.

Üretimde olan rujlar, sadece renkleri ile değil; sürülüş şekilleri ve ihtiva ettikleri malzemeler ile de birbirinden ayrılıyor. Cildinizin rengine uygun ruj seçmek kadar, cildinizin yapısına uygun renk seçmek de oldukça önemlidir. Dönemsel olarak bir cilt bakımı yaptırıyorsanız, uzmanınıza danışarak, bakımınızı destekleyen bir ruju da seçebilirsiniz.

Cilt Renklerine Göre Doğru Ruj Seçimi

Cilt Renklerine Göre Doğru Ruj SeçimiKoyu renkli bir cilt yapınız varsa, çok koyu kırmızı veya kahverengi rujlar, yüzünüzü çok sert gösterebilir. Daha doğala yakın kırmızılar seçebilirsiniz. Koyu renkli de olsanız, yaz aylarında açık renk rujların kullanımı fazlaca olduğundan, açık renk pembe gibi rujlar tercih edilebilir. Açık tonlarda bir cilt yapısına sahipseniz, açık renkler ve doğal tonlar size pek uygun değildir. Açık renkli tende; pembe ve tonları, hasta gibi görünmeye sebep olabilir.

Tabi bu durum, makyajın diğer bölümleri ve kıyafetle de ilgilidir. Eğer, açık tenli olmanıza rağmen, belirgin bir göz makyajı yaptıysanız ve açık tonlarda bir kıyafet seçtiyseniz, açık renklerde, pembe tonlarında bir ruj oldukça şık durabilir. Yine de açık tonlarda bir tene, ten rengine yakın rujlar kullanmaması uygun olacaktır. Aksi durumda, dudaklar olduğundan çok daha ince ve kişiyi de hasta gibi gösterecektir.

Cilt Yapısına Göre Doğru Ruj Seçimi

Cilt Yapısına Göre Doğru Ruj SeçimiCildiniz yağlı ise aşırı yağlı ve parlak rujlardan kaçınmalısınız. Mat renkler gereksiz parlaklığı engelleyecektir. Rujlar hakkında en doğru bilgiyi, parfümeri satıcısından öğrenebilirsiniz. Üretilmiş bazı rujlar, yağdan arındırılmıştır. Bu rujları tercih edebilirsiniz. Kuru bir cilde sahipseniz, ekstra yağlı rujlar teninize yakışacaktır. Biraz olgun yaşta iseniz, likit rujlardan uzak durmalısınız. Likit rujlar, kısa zaman için dudak kenarında minik çatlaklara doğru akma eğilimindedir. Çok güzel hazırlanıp çıktığınız bir yemekte, ikide bir “rujun akmış” gibi uyarılarla karşılaşmak istemezsiniz.

Dudak kenarlarındaki cildiniz, sık yaralanan (sivilce, uçuk gibi sebeplerle) bir yapıdaysa; anti bakteriyel özellikte ve doğal dudak renginize yakın bir ruj tercih edebilirsiniz. Her cilt renginde ve yapısında günlük olarak dudak nemlendiricisi kullanmak, doğru olan bir harekettir. Özellikle kış aylarında renklendirme amacından çok koruma amacıyla; hafif renklendirilmiş, koruyucu, dudak bakımı yapan, dudak nemlendiricilerinin kullanılması gerekmektedir. Bu nemlendiricilerin renksiz ve parlak olmayanları, erkeklerce de kullanılabilir.

Yeni Ruj Alırken Doğru Ruj Seçimi

Yeni Ruj Alırken Doğru Ruj SeçimiRuj almak için girdiğiniz mağaza, rujları seçmek için tester denen deneme boyu rujlara yönelebilirsiniz. Testerler çok kişi tarafından kullanıldığından; size uygun olup olmadığını anlayabilmek için, yüzünüze ve dudağınıza sürmemelisiniz. Elinizin başparmağa doğru uzanan düz derisi, yüzünüze en yakın rengi verir.

Tester ruju, elinizin bu bölgesine sürünüz. Böylece rujun ten renginize uygun olup olmadığını ve yapısının yağlı olup olmadığını test edebilirsiniz. Birkaç farklı rengi yan yana sürerek, aralarında seçim yapabilmenizi kolaylaştırabilirsiniz. Yeni renkleri denemeden önce, elinizin bu kısmını ıslak mendil ile silerek, renklerden tamamen arındığına emin olunuz. Aksi takdirde, elinizde kalan renk kalıntısı bir sonraki rujun rengini farklı görmenize sebep olabilir.