Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Dekorasyonun Psikolojik Etkileri

Dekorasyonun Psikolojik EtkileriDekorasyon konusu özellikle de biz bayanlar için büyük bir önem taşıyor. Erkekler için de önemli olsa yuvayı dişi kuş yapar mantığıyla biz bayanları ilgilendiren bir konu. Bu konuda eşinizin sizi anlamasını beklemeyin ve evinizi gönlünüzce dekore edin. Elbette bu nu yaparken psikolojik etkilerini de göz ardı etmeyin.

Ev dekorasyonu konusunda birçok araştırma yapılıyor. Gerek kullanılan eşyaların tarzları konusunda gerekse kullanılan renkler konusunda dekorasyonun psikoloji üzerindeki etkisi araştırılıyor. Feng-shui gibi bir inanışınız varsa hele ev dekorasyonu gerçekten sizin için fazla önemli ve evinizin dekorasyonu mutluluğunuzu büyük ölçüde etkiliyor. Ayrıca bilmeniz gerekiyor ki, renk seçimi gerçekten büyük bir önem taşıyor. Yapılan araştırmalara göre her renk kişiler üzerinden farklı etkiler yaratabiliyor. Yani ev dekorasyonu konusunda işiniz beklendiğinizden daha zor. Pratik dekorasyon önerileri için burayı tıklayın.

Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre keskin hatlara sahip olan eşyalar ve objeler, beyinde korkudan sorumlu olan bölgeyi harekete geçiriyor. Ev dekorasyonlarına bakıldığı zamanda genellikle yuvarlak hatlı, düz ahşap ve süslü dekoratif kıvrımlar görüyoruz. Demek oluyor ki, ev dekorasyonunun psikoloji ile birebir ilişkisi var. Sonuçta evimiz kendimizi güvenli, rahat, huzurlu hissedeceğimiz bir yer ve evimizdeyken korku, endişe gibi duygularımızdan arınmamız gerekiyor.

Duygusal, dışadönük veya içedönük insanların ev dekorasyonunda bile büyük farklılıklar olduğu rahatlıkla görülebilir. Örneğin; içedönük insanların kocaman oturma gruplarına ihtiyaçları ve kendilerini rahat hissedecekleri bir koltuk bile işlerini görecektir. Dışadönük insanların evlerinde birilerini hatırlatan objeler mutlaka görürsünüz. Duygusal insanların ise daha yuvarlak hatlı geleneksek mobilyaları, sıcak renkler ve ahşapları sevdiği görülür. Mantıkları ile hareket eden insanlar ise daha modern mobilyaları ve donuk renkleri tercih ederler.

Kişiliğiniz yalnızca evinizi dekore ederken değil, ofisinizi dekore ederken bile devreye giriyor. Örneğin dışadönük insanlar kocaman ve mümkünse perde olmayan, masaları dışarı rahatça gören ofisleri tercih ediyor. İçedönük insanlar ise mümkün küçük, samimi ve home-office tarzı çalışma ortamlarını seviyor.

Eşya ve dekoratif eşya konusunda bu tarz yaklaşımlar geneli kapsarken, renk konusu işi daha da zorlaştırıyor diyebiliriz. Bildiğiniz gibi renklerin ruh hali üzerinde büyük bir etkisi var. Renk seçimi psikolojiyi doğrudan etkiler ve bir eve girdiğinizde renkler halet-i ruhiyyenizi değiştirir. Bu renkler sizi neşelendirip, rahatlatırken başkalarının tadını kaçırabilir ve mutsuz edebilir. Renklerin bu kadar etkili olduğuna inanmıyorsanız, size birkaç örnek vermek isterim. Örneğin ABD’de bazı hapishanelerde ve psikiyatrik hastanelerde renk terapileri uygulanıyor. Bunları araştırarak gerçekliğini anlayabilirsiniz.

Şiddet uygulayan suçlu veya hastaların sakinleştirilmesi için bazı odaların gül pembesi veya pembeye boyandığı biliniyor. Psikolojinize yansıyan bu renkler doğal olarak da fiziksel sağlığınıza yansıyor. İşte ev dekorasyonunda renkler ve psikolojik etkileri:

Orkide Moru2014 yılının rengi olarak belirlenen orkide moru, hayal gücünün ve yaratıcılığın gelişmesine katkıda bulunuyor. Özellikle pembe, fuşya ve morun karışımının kullanıldığı dekorasyonlar, size ilham verebiliyor. Bazılarına göreyse morun kasvet verici bir renk olduğu söyleniyor.

MaviMavinin sakinleştirici etkisi bulunuyor ve genellikle çalışma odalarında kullanılıyor. Mavi renkli çalışma odalarının insanların üretkenliğini artırdığı görülmüştür. İştah kesme etkisi olduğu da biliniyor. Uzmanlar çalışırken bir şeyler atıştırmaktan kendini alamayan kişiler için mavi bir oda düşünülmesi gerektiğini belirtiyor. Yapılan bir çalışmaya göre mavinin nabzı düşürdüğü de görülmüştür. Başka bir çalışmaya göre de mavi yalnızlık ve mutsuzluğun rengi olarak tespit edilmiş.

YeşilYeşilin ise yenilenmeyi, başarıyı, canlılığı, bolluğu ve bereketi temsil ettiği söylenmektedir. Pozitif bir etki yarattığı, çalışma alanları ve ofislerde kullanılması psikolojik anlamda iyi geldiği bilinmektedir. Evinizin duvarında yeşil kullanmanız bile büyük bir bitkiyi dekorasyonunuza eklemeniz bile size bu etkiyi veriyor.

SiyahKoyu ve gizem dediğimizde aklınıza siyah gelecektir. Siyah renk gücü temsil eder ve ev dekorasyonunda genelde kullanılmaz. Depresif bir hal yaşattığı için siyah renk tercih edilmiyor. Ama modern ev dekorasyonlarında bembeyaz odaların içerisinde siyah koltuklar veya dekorlar görebiliyoruz. İşte bu şekilde de mekanınıza sofistike ve seksi bir haya katabiliyorsunuz.

KırmızıKırmızı, birçok kişiye enerji, ihtiras, mutluluk, heyecan gibi olumlu duyguları yansıtırken, bazılarına endişe, kaygı, kızgınlık, rahatsızlık gibi negatif duyguları da yansıtabilir. Örneğin yatak odalarında genel olarak kullanılması tercih edilen kırmızı ihtiras duygularınızı açığa çıkarabildiği gibi eşinizle sık sık tartışmanız da neden olabilir. Yapılan bir çalışmaya göre de ofis mobilyalarında kırmızı rengin kullanılması daha dikkat dağıtıcı görülürken, başka bir çalışmada dikkat toparlama konusunda, performansın artması konusunda etkili olmuş.

SarıSarı genel olarak insanlara güneş ışığını hatırlatıyor ve enerji veriyor. Modunuzun yükselmesini sağlıyor. Sinirli ve gergin bir kişiyseniz bulunduğunuz ortamda sarı kullanımı öneriliyor. Bazıları için mutluluk veren, neşelendiren ve ruh halini aydınlatan bir renk olmasına rağmen, fazlaca sarı kullanımı sinirlerin gerilmesine ve öfke patlamalarına neden olabiliyor. Hatta bebeklerin odasında fazla sarı kullanmak çok fazla ağlamalarına neden olabiliyor.