Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Doğal Bronzlaştırıcılar Nelerdir?

Doğal Bronzlaştırıcılar Nelerdir?Mevsimden mevsime sevdiğimiz, beğendiğimiz şeylerin değiştiği bir gerçek. Ten renginiz de bunlardan bir tanesidir. Çoğu kişi kışın beyaz tenini severken yazın bronzlaşma isteğiyle yanıp tutuşur. Çok değil bundan 8-9 yıl önceye kadar güneşi vücudumuz için sadece faydalı biliyorduk! Fakat yapılan araştırmalar güneşin zararlı ışınlarını bizzat ortaya koyuyor ve kesinlikle korunmamız gerektiği tartışılmaz bir gerçek oluyor.

Güneşin zararlı ışınlarından korunurken bronzlaşma isteğimizi doyurmak da hal böyle olunca biraz zor oluyor. Güneş kremlerinin koruyucu etkisinden yararlanırken doğal bronzlaştırıcılarla da işinizi biraz kolaylaştırmanız mümkün diyenler çoğunlukta fakat bazı doktorların açıklamaları çeşitli yağlarla güneşe çıkmanın deride kalıcı hasarlara yol açabileceği, cilt yanıklarının zamanla kansere dönüşebileceği yönünde. Bu iki görüşü de size sunup doğal yollardan elde edilen bronzlaştırıcı yağların birkaç yerde gördüğüm tarifini veriyorum.

Havuç yağı yıllardan beri tek de olsa bronzlaşmak için kullanılıyor. 15gr havuç yağı ve 15gr zeytinyağını birleştirip sprey şeklindeki kutunuzda karıştırıp kullanabilirsiniz. İçine E vitamini kapsülü ya da 3-4 adet karanfil koyarak da güzel bir sprey elde edebilirsiniz.

İçinde kakao yağı olan tarifler de çok işe yarıyor. Eşit miktarlarda olmak üzere kakao yağını, hindistancevizi yağı, susam yağı ile birlikte karıştırabilirsiniz. Kakao yağını badem yağı ve havuç yağıyla da birleştirebilirsiniz.

Kayısı yağı tenin güzel tonda bronzlaşmasını sağlarken susam yağı hem bronzlaştırıcı hem de koruyucu olarak cildinize etki eder.

Bronzlaştırıcı yağları güneşe çıkmadan 1 saat önce masajla birlikte cildinize yedirmelisiniz. Yalnız bu yağları güneş koruma faktörlü kremlerin yerine kullanmayın. Kaliteli bir güneş kreminin yerini hiçbir şey tutamaz. Güneşin zararlı etkilerine maruz kalmamak için kesinlikle koruma faktörü yüksek bir güneş kremi kullanmalısınız.