Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Dönüm Noktaları

Dönüm NoktalarıHayatın sizi sürüklediği anlar vardır. Nereden nereye gittiğinizi anlayamadan kendinizi hiç ummadığınız bir yerde bulursunuz ve geldiğiniz bu noktada geri dönüş söz konusu değildir. Geri dönüşün imkansızlığı umurunuzda değilse ne mutlu size. Ama bazen öyle bir an gelir ki pişmanlıkların sizi ölesiye sardığını hissedersiniz.

Pişmanlığınızın hayata bakış açınızı etkilemesi tamamen sizin elinizdedir. Bazen pişmanlıkların umutsuzluğa dönüşmesi kaçınılmazdır fakat öyle bir güç bulmalısınız ki içinizde geçmişiniz sizi güçlendiren antrenmanlar gibi olmalı. Sizi dimdik ayakta tutsun bu antrenmanlar ve gelecek saldırılara karşı önlem almanızı kolaylaştırsın. Bir nevi aşı olsun size.

Hayatımızın gidişatını etkileyen olayları düşündüğümüzde de hep geçmişten gelen deneyimlerin izlerini görürüz. Bazen umutsuzca güzel şeylerin önüne engeller koyarken bazen de geçmişin yaralarını tekrar görmemek için olabildiğince kullanırız gücümüzü. Bir pişmanlığı daha kaldırmamak adına küçücük umut ışığını kocaman bir meşale dönüştürüveririz.

Hiç ummadığımız anda ummadığımız kapılar açılıverir önümüze. Sonunu göremediğimiz, nasıl olacağını bilmediğimiz yol ayrımlarıdır bunlar ve bazen kötü sandığımız olayların sonucunda hiçbir zaman görmeyi hayal edemeyeceğimiz güzellikleri elde ederiz.

Peki hisseder miyiz o dönüm noktalarını? Çoğumuz hisseder. Karar vermenin zorlaştığı o anlarda herkesin bir çıkış yolu vardır. Kaçış da bir çıkıştır aslında. Ama kaçış mı olmalıdır tercihimiz? Tabii ki hayır, peki nedir doğru karar vermenin yöntemi?

Mükemmeliyetçi olmayın.

Unutmayın her şeyi doğru yapan bir insan olmak zorunda değilsiniz. Bazen hata yapmak da gerekir ve bu hatalarınızın sonucu güzel de olabilir. Her şeyin mükemmel olmasına çalışıp kararlarınızı ertelemeyin.

Ne istediğinize karar verin.

Doğrularınız ve yanlışlarınızla siz bir bütünsünüz. Kimse sizin seçimlerinizin sonuçlarını üstlenmeyecek bu yüzden seçim yaparken başkalarının düşüncelerini önemsemekten vazgeçin. Sizin ne istediğiniz her şeyden daha önemli.

Geçmişinizi ve geleceğinizi karar anlarınızda sınırlı düşünün.

Geçmişten ders çıkarmak tabii ki önemli ama geçmiş geçmişte kaldı zaman değişti, siz değiştiniz, insanlar değişti, en önemlisi dünya değişti. Geleceğin de ne olacağını kimse bilemez. Önemli olan “şimdi”.