Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?Belli bir yaştan sonra özellikle kadınlar, diyetlerle haşır neşir olmaya başlarlar. Çoğu zaman, sağlıklı olup olmadığına bakılmadan, ne pahasına olursa olsun kilo vermek ve fit görünmek üzerine kurulu olan diyetler, vücut ihtiyaçları göz ardı edilerek, uygulanmaya çalışılır. Ne yazık ki sonu da genellikle hüsranla biter. Sürekli yapılan diyetler nedeniyle, bağışıklığı düşen, ihtiyacı olan mineral ve vitaminlerden mahrum kalan, hastalıklara ve daha da kötüsü depresyona son derece açık şekilde ortada kalan vücudun durumu da cabasıdır.

Her yaşa ve vücut yapısına göre ayrı ihtiyaçlar olduğu bilinmeli, kilo kaybetmek istenirken, sağlığı kaybetmemeye dikkat edilmeli ve bu konuda bilinçli hareket edilmeli. Yaptığı diyet ile 3-4 kilo verdiğini söyleyen herkesten diyet listesi alıp uygulamak yerine, doğruluğu kanıtlanmış ve vücudunuzu da ihtiyaçlarından mahrum bırakmayan diyetler seçilmeli.

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan Diyeti Nedir?Dr. Pierre Dukan tarafından, uzun yıllar üzerinde çalıştıktan sonra ortaya koyduğu, uygulayanlarca kesinlikle doğruluğu onaylanmış, 4 aşamadan oluşan ve protein kaynaklarından bolca yararlanarak, sağlıklı şekilde fazla kiloların atılması prensibiyle çalışan bir diyet programıdır.

Dukan Diyeti Aşamaları

Dukan Diyeti Aşamaları

  1. Vücudun Hazırlanması Aşaması: Hedeflerin net belirlenmesi ve beslenme şeklini hedefler doğrultusunda değiştirerek, vücudu şoka sokmadan, uygun şekilde kilo vermeye hazırlanması. 10 kilo kadar bir fazlalığınız varsa, 10-12 gün sürecek bu aşamada, karbonhidratlar kesiliyor ve yağsız protein alımı arttırılıyor. Yulaf kepeği, en önemli parçası bu aşamanın. Yağsız süt, yağsız yoğurt; istenildiği kadar tüketilebilir.
  2. Kilo Kaybetmeye Başlama: Hedeflerinize ulaşacağınız bu aşamada, ilk aşamadaki şekilde beslenmeye devam edip, iki gün geçip üçüncü gün geldiğinde, nişasta ihtiva etmeyen sebzeler ekleniyor diyetinize. Başlangıçtaki hedeflediğiniz kilo kaybı gerçekleşene kadar devam ediyor bu aşama.
  3. Takviyelerin Eklenmesi: istediğiniz kiloyu verdiğinizde, haftada iki gün, birer öğün “Kutlama Öğünü” hak ediyorsunuz ve bu öğünde ne isterseniz yiyebiliyorsunuz. Haftanın bir günü ise sadece yağsız protein almak zorundasınız. Haftanın geri kalanında, diyetin devamı şart.
  4. Sabitleme Aşaması: Hayat şekliniz ve beslenme düzeniniz, olması gerektiği gibi bir halde de olsa, bu kilo verilmiş durumu sabitlemek gerekiyor. Hareketin arttırılması ile desteklenen bu aşamanın sonu yok. Mesela; yaşadığınız sürece, her gün bir yemek kaşığı yulaf kepeği tüketmeniz gerekiyor. Mümkün olduğunca, asansör ve yürüyen merdiven kullanılmaması gerekiyor.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?Dukan diyeti, hiçbir esneklik payı olmayan tüm hayat şeklinizi uygun hale getirmenizi gerektiren bir diyet. Diğer diyetlerde olduğu gibi, bir liste ve program şeklinde takip edilemiyor. Tüm beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek, yapılması ve yapılmaması gerekenleri iyi anlayıp, hayatınıza entegre etmeniz gereken bir diyet. İlk aşamada; sadece yağsız tavada veya ızgarada pişirilmiş etlerden yiyerek başlarsınız. Yağı alınmış; süt, yoğurt, peynir, istenildiği kadar tüketilebilir. Başlangıçta, şekere ve tatlıya asla yer yok. Bol bol su içmeniz gerekiyor. Turşu, konserve ve işlenmiş her türlü et yasak. Sebze tüketiminde bile, nasıl olsa kilo aldırmaz mantığıyla hareket etmeyip, haftada en fazla iki gün, nişasta ihtiva etmeyen sebzeler tüketmeniz gerekiyor.

Hedeflenen kiloya ulaştığınızda bile, bu diyeti bırakmamalısınız. Hayatınızın geri kalanını, bu doğrularla yaşamanız gerekir. Örneğin; sınırsız protein alabiliyor olmanız, bol yağlı bir kıymayla yapılmış köfte yiyebileceğiniz anlamına gelmiyor. Yağsız süt ve yulaf kepeğinin baş tacı olduğu kahvaltılar, sizin en önemli diyet öğününüzü oluşturuyor. Var olan hazır diyet listeleri yerine, yapılması gerekenler çerçevesinde kendinizin oluşturacağı öğünler, hayatınızı daha da kolaylaştırabilir.