Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Ergenlik Dönemi Sorunları ve Psikolojisi

Ergenlik Dönemi Sorunları ve Psikolojisiİnsan, doğumunda ölümüne kadar pek çok evreden geçiyor. Bu evrelerin, belki de en sancılısıdır ergenlik. Bebeklik, çocukluk derken, ergenlik gelir çatar. Büyüme sancısı, beraberinde sorunları da getirir. Çocuklukta ebeveynlere zor gelen durumların, ergenliğin başlamasıyla beraber ne kadar kolay olduğu anlaşılır. Bu sorunlar dönemi yaşayan genç için ne kadar zorsa, en az o kadar da ailesi için zordur.

Tüm aile, ergenliği birlikte yaşar denebilir. Ergenlik dönemini yaşayan genç kadar, ailesi de sabırlarını sınar defalarca. Sakin olan, birlik olan aile, genellikle kazanan ailedir. Bu dönemi, sıfır zarardansa, herkes için en az hasarla atlatmaya çalışmaktır asıl amaç. Hiç yara almadan geçmesi mümkün gibi görünmeyen bu dönem bittiğinde, hiç kimse aynı kalamayacaktır. Kalmaması, doğal olandır; zira bir çocuk, bir gence dönüşüyor.

Ergenlik Nedir?

Ergenlik Nedir?Kız çocukların, genellikle 11-12 yaşları civarında ve erkeklere nazaran daha belirgin yaşadığı, erkek çocuklarınsa yaklaşık aynı yaşlarda olabildiği gibi, biraz daha geç girdiği, çocukluktan çıkıp, genç olmaya doğru gittikleri dönemdir.

Besinlerdeki katkı maddelerinden dolayı, bu yaşlar daha önceye çekilmeye başlanmış, 5-6 yaşında dahi ergenlik belirtileri görülmeye başlanmıştır, ancak bu durum geneli ifade etmeye yetmemektedir. Yine de belirtileri takip edip, erken ergenlik şüphesi durumunda doktora başvurulması, ergenliğin yavaşlatılması, fiziksel gelişimin normal seyri için gereklidir.

Adölesan Servisleri

Adölesan ServisleriHer aklımıza takılan sorunun cevabını bulmak için koştuğumuz internet, her şeyi bildiğiniz yanılgısına düşmenizi kolaylaştırıyor. Okuduğunuz bilgilerin yetersiz kaldığı durumlar da olabiliyor. Adölesan servisleri, çok fazla kişi tarafından bilinmiyor. Bu servisler, üniversite hastanelerinde bulunabiliyor. Amacı; Çocukluktan gençliğe geçiş, ergenlik dönemini incelemek, her şeyin olması gerektiği gibi olduğundan emin olmak, aksayan bir durum var ise müdahale etmek.

Fizyolojik ve psikolojik pek çok sorunu birlikte yaşayan ergen, danışmak ve kontrol için başvurması durumunda, bir dizi testler yapılarak, takibe alınıyor bu servislerde. Anlaşılacağı üzere; bu servislere başvurmak için, belirgin bir sorun yaşıyor olmanıza gere yok, sadece ergenliğe girmiş olmak bile, başlı başına takip edilmesi gereken bir durum teşkil ediyor.

Ergen Psikolojisi

Ergen PsikolojisiAniden büyüyen elini ayağını kontrol etmekte zorlanan, vücuduna hücum eden hormonlarla baş etmeye çalışan, cinsel kimliğini keşfetmeye başlayan ve bir yandan da hayatının en önemli sınavına hazırlanmaya çalışan ergen; doğal olarak, gergin olacaktır. Sinirli, telaşlı, düşünceli, kaygılı olması, son derece anlaşılabilir bir durumdur.

100 ergene nasıl olduğunu sorsanız, 97’sinin söyleyeceği cümle “Beni kimse anlamıyor” olacaktır. Bu 97 ergene sorsanız “Peki sen kendini anlıyor musun?” diye, 97’si de biraz düşünüp, hayır diyecektir. Ergenlik, biraz anlaşılmamaktır gerçekten.

Ailedeki büyükler, bu dönemi hiç yaşamışlar gibi unutmuşlardır. Neler hissettiklerini, küçükler henüz yaşamadıkları için bilmiyordur, arkadaşlar ise aynı durumda olduklarından ne kendilerini ne de başkalarını anlayacak durumda değildirler. Nasıl anlaşılır olabilir ki birkaç ay önce her şey ne kadar kolay ve yolunda denebilecek haldeyken, yeni bir vücut, yeni düşünceler, yeni hormonlar derken, her şey birbirine girmiş gibidir.

Ergenlik, en az fizyolojik değişiklikler kadar kuvvetli ve belirgin hissedilen psikolojik değişiklikler de getirir. Her yeni şey gibi, bu değişikliklere alışmak için de zaman gereklidir. Bu süreç, ergenlik sürecidir. Kendisini, hayatı, doğru ve yanlışı, insanları sorgulamaya, gelecek hakkında endişelenmeye başlamış, beğenilmek ve kabul görmek gibi pek çok yeni arzuyla tanışmıştır. Anne baba ve okul bu durumu el ele vererek, en az hasarla atlatmaya çalışmalıdır.