Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Evlilik Psikolojisi ve Çözümleri

Evlilik Psikolojisi ve ÇözümleriEvlilik çok ciddi sorumluluk isteyen, üzerine uzun süre düşünülmesi gereken bir konu şüphesiz ki. İki ayrı bireyin birlikte yaşayabilmesi için birçok etken vardır. Her bir madde üzerinde uzun uzun düşünmeyi gerektirir. Günümüzdeki evlilikler ne yazık ki son derece hızlı bir şekilde gerçekleşip yine aynı hızda sonlanmaktadır.

Boşanmak da evlilik gibi zor bir süreçtir ancak daha yıpratıcıdır. Bu durumda olmamak için evliliğin karar aşamasına özen gösterilmeli ve evlilik sonrasında da aynı özene devam ettirilmelidir. Oturmuş düşüncelere kapılıp ilişkiyi bu şekilde yargılamamak en doğrusudur. Zıt kutuplar birbirini çeker, aradaki yaş farkı iki olmalıdır gibi bilimsel gerçekliğe dayanmayan konulara kapılmamalısınız. Evlilik sadece iki kişiyi ilgilendirir. Bu nedenle de herkes için genelleme yapılmış konular, bireye indirgenmemelidir. Bu şekilde evliliğin başlayamaması gibi sürdürülememesi gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Evliliğe Alışma Sürecinde Neler Yapılmalıdır?

Yeni evlenen kişiler, birbirlerini ne kadar çok sevseler de yeni evlerine, hayatlarına alışmaları zaman alıyor. Evlilikle beraber ben olmaktan çıkıp biz olmak yolunda ilerleyen çiftleri, yeni düzen son derece zorluyor. Sevgililik döneminde olduğu kadar eğlenceli olmayacağını baştan bilmelisiniz. Evlilik gerçekleşmiştir ve sorumluluk yüklenmeye başlamıştır. Birlikte yaşanılan evin geçiminde, yönetiminde iki bireyde etkin olarak rol almaktadır. Bu nedenle evliliğin ilk sürecinde dışarıda ve evde vakit geçirme konusunu dengede tutmak önemlidir. Aşırı seviyede dışarıda olmak, eve alışma sürecini uzatabileceği gibi aksine sürekli evde olmak süreci sıkıcı hale getirebilir. Dengeyi kurmalı ve kendinizi sıkmamalısınız.

Yeni eve daha kolay alışabilmek adına evlilik öncesinde yapılan alışverişlerde birlikte karar vermek, huzur dolu eşyalarla evi donatmak ve her iki bireyinde zevk alacağı hobilerin yapılabilmesi için alan sağlamak faydalı olabilir. Sonuçta kişinin kendi evinde hissedebilmesi için evin dizayn edilmesinin her noktasıyla özellikle ilgilenmesi gerekir.

Evlenilecek Kişinin Ailesi Sorunsalı

Evliliklerde en büyük problemler genellikle ailelerden yana çıkmaktadır. Konuyla ilgili en meşhur sorunda şüphesiz kayınvalide sorunudur. Öncelikle evlenmeden önce aileyi iyice tanımalısınız. Neticede sık sık görüşeceksiniz ve paylaşım yapacağınız şeyler olacak. Tüm bunlara bu aileyle katlanabilir misiniz karar vermelisiniz. Evlilik öncesinde çok şeker görünebilirler ama kendinizi tam tersine de hazır etmelisiniz.

Özellikle erkek annelerinin, ilişkiye sürekli müdahale etme çabası, her türlü detayla ilgilenme isteği ve bireylerin kararlarına saygı duyması önemlidir. Buradaki dengeyi tutmak da ne yazık ki damat adayına düşüyor. Aynı şekilde kız tarafında da sorunlu aile bireyleri görülebilir. Aynı denge korunmak zorundadır.

Cinsellik Mevzusu Göz Ardı Edilmemeli

Evlenen bireylerin çoğunun yabancı olduğu bu konu toplumumuzda konuşulamadığı için bu derece büyümüştür. Neticede aynı sorun evliliklerde de büyümeye devam etmektedir. Özellikle kadınların korkuları, erkekteki baskılar gibi durumlar cinselliğin düzgün yaşanmasına engel olmaktadır. Eğer evliliğin ilk dönemlerinde sorunda düzelme yoksa çiftler kesinlikle bir uzmana danışmalıdır. Neticede cinsellik evliliğin temel parçalarından biri konumundadır ve ciddi sarsılmalara neden olabilir.

Evlendikten Sonraki En Önemli Konu Çocuk

Hemen her insan çocuk sahibi olmak ister ama yeni evlenen kişilerin bu konuda acele etmemesi önemlidir. Çiftler henüz yeni ortamlarına ve birbirlerine alışmaya çalışırken; ortama bir de küçük bir misafir eklenmesi ortalığın karışmasına neden olabilir. Evlendikten sonra ortalama olarak 1-2 yıl kadar beklemeli ve bu süreçte çocuk konusundaki düşünceler net şekilde açıklanmalıdır. Çiftlerden biri istiyorken; diğeri istemeyebilir. Böyle bir durumda sorun büyüktür. Çocuk konusunda bireylerin ikisi de kesinlikle aynı fikirde olmalıdır.