Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Feng Shui Nedir? Evde Nasıl Uygulanır?

Feng Shui Nedir? Evde Nasıl Uygulanır?Feng shui, geniş bir kapsamda düşünmemiz gerekir. Çünkü canlı ve cansız varlıkların yaymış olduğu enerjilerden fark etmeden etkileniyoruz. Felsefesine göre olumsuz enerjiyi, olumlu hale getirebilirsiniz. Feng shui, renklerden, pusula yönlerinden ve Feng shui’nin unsuru olan 5 elementten etkileniyor.

Feng Shui Nedir?

Feng Shui Nedir?Çince ”rüzgar” ve ”su” anlamına gelen ”Feng Shui”, bireyin çevresindeki canlı veya cansız varlıklarla olan uyumu olarak tanımlanabilir. Beş bin yıllık geçmişe sahip olan Feng shui, bireyin yaşam alanlarını düzenler ve bireylerin daha sağlıklı olacağına, mutlu ilişkiler kuracağına, pozitif düşünce gücüne sahip olacağına inanır. Esas unsuru olan chi’yi görünmez enerji akışı olarak tanımlayabiliriz.

İlk önce Feng shui’nin varlığına inanmanız gerekir, sonrasında internetten araştırma yaparak veya bir uzmandan yardım alarak bu felsefeyi yaşantınıza uygulayabilirsiniz. Doğanın rüzgarları ve suyun enerjisini yaşam alanlarınızda dengeli hale getirerek; sağlık, mutluluk, başarı, zenginlik gibi güzellikleri, pozitif enerjileri kendinize çekmenize yardımcı olur.

Peki, Feng shui’ye göre evinizdeki eşyalarınızı nasıl konumlandırmalısınız ona bakalım:

Feng Shui Evde Nasıl Uygulanır?

Öncelikle evinizdeki fazla eşyalardan kurtulup, evinizi ferahlatmanız, enerji akışını hızlandıracak. Temiz ve düzenli olmanız da gerekli. Gelelim odalara göre Feng shui düzenlerine:

Oturma Odasında Feng Shui Düzeni

Oturma Odasında Feng Shui DüzeniSahip olmak istediğiniz şeylerin resimlerini duvara asabilirsiniz. Evin geniş görünmesi için ayna kullanabilirsiniz. Ama aynalar kesinlikle karşılıklı olmamalı; çünkü evin bereketini kaçırır. Canlı çiçekler kullanabilirsiniz, solmuş çiçekleriniz varsa hemen çöpe atın. Çünkü evinizin enerjisini düşürdüğünü savunur bu felsefi düşünce.

Günün büyük bir kısmını oturma odasında geçiriyorsanız ve neşeli bir ortam yaratmak istiyorsanız; duvarlarınızı sıcak renklerle boyamanız gerekiyor. “Yok ben işten yorgun argın geliyorum dinlenmek istiyorum” derseniz, pastel tonlarını kullanmalısınız.

Yönlere Göre Oturma Odası Düzeni

Yönlere Göre Oturma Odası DüzeniSağlık sorunu yaşıyorsanız ya da aile bağlarınız kopuksa; oturma odanız kesinlikle doğu yönünde olmalıdır. Ahşap mobilya, yemek masası ve canlı bitkilerle enerji akışını sağlayabilirsiniz. Enerji akışının hareket edebilmesi için mobilyalarınızı bitişik olarak konumlandırmayın.

Daha fazla para kazanmak ve birikim yapmak istiyorsanız, oturma odanız güneydoğu konumunda olmalıdır. Aksesuar olarak akvaryum kullanabilirsiniz.

Toplum içinde saygınlık görmek istiyorsanız güney yönünde konumlandırmalısınız. Aksesuar olarak tavus kuşu resmi veya tüyleri, iş hayatınızda itibar görmenizi sağlar.

Güneybatı yönünde olan oturma odaları uyum ve birlikteliği temsil eder. Aşkı ve birlikteliği yönetse de, aile arasında uyum ve birlikteliği sağlar. Aksesuar olarak bir çift pembe kuvars taşı kullanabilirsiniz, bekarlar için yeni ilişkileri simgeler.

Batı yönünde konumlandırılmış oturma odası çocuklarla ilgilidir, çocuk sahibi olmak istiyorsanız ya da çocuğunuzla problem yaşıyorsanız, pastel renkler seçilmelisiniz. Mobilyalarınızda beyaz renkler kullanılmalısınız. Dekorasyonda metal aksesuarlar seçebilirsiniz.

Gezip görmek istediğiniz ülkeler, size destek olacak insanlara ihtiyacınız varsa bu alanları metal aksesuarlarla güçlendirip, oturma odanızı kuzeybatı yönünde konumlandırmalısınız.

Kuzeydoğu yönü eğitim alanıyla ilişkilendirilmektedir; bej renkler ve seramik objeler kullanılmalıdır.
Kuzey yönü kariyerle ilişkilendirilir, iş hayatında emin ve hızlı bir şekilde ilerlemek istiyorsanız kesinlikle bu pusula yönünün enerjisini arttırmanız gerekmektedir. Kuzey alana yerleştirilen beyaz bir masa yeni bir iş fırsatı sağlar.

Aydınlatma olarak; ne çok parlak ne de çok sönük aydınlatmalar seçilmemeli.

Mutfakta Feng Shui Düzeni

Mutfakta Feng Shui DüzeniFeng shui felsefesine göre zenginliği temsil eden ve evimizin bereket alanı olan mutfağımızda eşyalarımızı nasıl konumlandırmalıyız, bir bakalım.

Felsefeye göre en önemli husus; mutfak ve tuvalet kapılarının kesinlikle karşılıklı olmamasıdır. Çünkü mutfağınızda var olan bereketin tuvaletten akıp gideceğini savunur.

Mutfak dekorasyonunuz ahşap ise kullanacağınız seramikler açık tonda olmalıdır. Kullandığınız askıları metal tercih etmelisiniz; çünkü negatif etkiyi azaltarak, mutfağınıza canlılık katar.

Ocak ve fırın (ateş elementi), lavabonun (su elementi) yanında ya da karşısında konumlandırılmamalıdır. Çünkü ateş ve su elementleri yan yana oldukları zaman mutfağın bereketinin kaçacağını savunurlar. Ayrıca mutfak ve tuvaletinizdeki muslukların ağzı kapalı tutulmalıdır; çünkü enerjinin aşağı çekileceğini savunur.

Bozulan elektrikli mutfak aletlerini, mutfağınızda barındırmayın; çünkü her eşyanın bir enerjisi var demiştik, evinize olumsuz enerji yayılır.

Tavana kadar uzanan yüksek dolaplar tercih edilmelidir, dolapların için çok dolu olmamalıdır. Feng shui sadelikten yanadır. Mutfağınızın tavanı yüksekse aşağı sarkan avizeler tercih etmelisiniz, tavan alçaksa tavana monte edilen avize kullanabilirsiniz.

Tuvalet ve Banyoda Feng Shui Düzeni

Tuvalet ve Banyoda Feng Shui DüzeniFeng shui felsefesine göre banyo ve tuvalet, aile fertlerinin bağlarını ve maddi durumunu simgeler. Tuvalet ve banyo ana giriş kapısından görünmemelidir, ebeveynlerin odası ile aynı duvarı paylaşmamalıdır, oturma odasının karşısında olmamalıdır. Çünkü maddi kazancın suyla beraber akıp gideceğini savunurlar. Mavi, yeşil, turuncu gibi renkler kullanılmalıdır.

Yatak Odasında Feng Shui Düzeni

Yatak Odasında Feng Shui DüzeniYaşamımızın üçte birini geçirdiğiniz, günün stresini uyuyarak attığınız, mahrem alanınızı nasıl düzenlemelisiniz ki, uyku sorununuz ortadan kalksın.

Oda seçiminiz kapıdan ve yoldan uzak, güneş alan, dikdörtgen veya kare şekilli düzgün odalardan olmalıdır. Renk olarak sıcak renkler tercih edilmelidir.

Yatak yerleşimi çok önemlidir, kapının çaprazında bulunmalıdır. Ayaklarınız kapıya ve aynaya bakarak uyumayın. Feng shui’de yatak şekli tabut pozisyonu olarak adlandırılmaktadır. Başınız ve ayaklarınız pencereye dönük olmamalıdır. Yatak başlığınız sağlam ve duvara dayalı olmalıdır, bu sayede kendinizi güvende hisseder ve kötü enerjileri başınızdan def edersiniz. Yatağınızın tam karşısında ayna bulundurmayın, uykuda sizi rahatsız eder. Değiştirme şansınız yok ise üzerine bir şey örtebilirsiniz.

Mobilya olarak yuvarlak hatlı eşyaları tercih edin, sivri köşeli eşyalar ortama kötü enerji verir. Baş ucunuzda kitap bulundurmayın çünkü kitaplarınızda sivri köşeler içerir.

Yatak örtülerinde doğa desenleri ya da sakin renkleri tercih edebilirsiniz. Karışık ve geometrik desenler kullanmayın çünkü ortamın enerjisini azaltacaktır.

Yatak odanızda elektronik alet bulundurmayın, zaten gün içerisinde vücudunuz radyasyona maruz kalıyor. Uyku ve sağlığınız açısından olumsuz etki gösterir.