Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Fheng Shui Nedir? Eve Nasıl Uygulanır?

Fheng Shui Nedir? Eve Nasıl Uygulanır?2000’li yılların başlarında ardı ardına çıkan haberler ve yazılarla, hayatlarınıza girdi Fheng Shui ismi. Bilen bilmeyen herkes, hakkında konuşmaya başladı. Birden bire bir moda akımı haline geldi denebilir. Yatağı buraya koymalısınız, kapıyı açınca karşınızda şu olmalı gibi, bir dizi talimatlarla, yapılması gerekenler hakkında konuşuldu. Sanki sadece evlerin Fheng Shui’ye göre düzenlenmesi, her şeyi düzeltmeye yetiyormuş gibi bir hava oluştu. Ev hanımlarından tutunda, plaza çalışanlarına kadar herkes, Fheng Shui tarzında düzenlemeye çalıştıkları yaşam alanlarından bahsetmeye başladı.

Bir eksiklik olduğu, çok sonra anlaşıldı. Takılan birkaç zilden, yatağın yönünü değiştirmekten, aynaları ayarlamaktan çok daha ötesi vardı. Fheng Shui bir dekorasyon stili değildir. Dekorasyonla, hayatınıza uyarlayabileceğiniz bir Uzakdoğu felsefesidir. Bir yaşam biçimidir ve hayata bakışınızı tamamen Fheng Shui’ye göre düzenlemenizi tavsiye eder.

Fheng Shui Nedir?

Fheng Shui Nedir?Evrende, her şey zıttıyla var olur prensibinin etrafında kurulu bir felsefe denebilir. Felsefe denen bir olgunun, birkaç kelimeyle ifade edilmesi çok imkan dahilinde gibi görünmediğinden, en basit haliyle anlatmak gerekirse; yin–yang’ı temel alan, evrendeki canlı cansız her şeyin bir enerjisi olduğuna inanan, enerjinin ise dalgalar şeklinde hareket etmesinden yola çıkarak, bu enerjiden yararlanma amacında olan bir Çin öğretisidir. Enerji; olumlu ve olumsuz şekillerde olabildiğinden, olumsuz enerji yok edilemeyeceği için, uzak tutmaya çalışılan, olumlu enerjiyi çekmeye ve daha çok olumlu enerjiyi üretmeyi amaçlayan bir çalışma şekli vardır.

Yaşanan alanlarda doğru renkler kullanılarak, doğaya en yakın şekilde, doğal elementlerin bol kullanıldığı ve enerjinin rahat hareket ederek bir enerji akımı oluşturabileceği inancıyla doğmuştur. Kesin olmamakla birlikte, 5000 yıllık bir geçmişi olabileceği belirtiliyor. Hayatlarımıza girdiğinde, tüm yaşam şeklimizi değil de sadece evlerimizi Fheng Shui ile donatarak, bu öğretiden yararlanabileceğimiz söylendiyse de bir moda akımı olmaktan öteye gidemedi.

Fheng Shui ve Renkler

Fheng Shui ve RenklerBu öğreti, renklerin gücünden ve etkilerinden sonuna kadar yararlanmayı ve renklerle kötü enerjiden korunmayı prensip edinmiştir. Yin ve Yang’ın felsefi anlamından yola çıkarak, karşıtlarıyla bütünleşmeyi, yok saymamayı ve kabullenmeyi ifade eder. Yin renkleri; mor, yeşil ve siyah ile beraber bazen laciverttir. Yang renkleri ise; beyaz, kırmızı, sarı ve çoğunlukla da turuncudur. Bu renkleri, tek başlarına çokça kullanmak yerine yin ve yang renklerini aynı mekan içinde birlikte kullanmak, renklerin hayat enerjinizi olumlu etkilemesini sağlayacaktır.

Eve Nasıl Uygulanır?

Eve Nasıl Uygulanır?Fheng Shui öğretisini evinize yansıtmak için en uygun yöntem; uygun renklerin çoğaltılması olabilir. Kültürümüzde yoğun etkileri görünen, Arabi etki nedeniyle, zenginlik renginin altın sarısı olması ve çok sık kullanılması, yanlış bir harekettir. Altın sarısı yani varaklı eşyalar, olumlu enerjiyi çekmek ve tutmak yerine, geri yansıtır ve bu Fheng Shui’ye göre istenmeyen bir durumdur. Bunun yerine; para ve maddi güç enerjisini çeken ve koruyan; mor rengin kullanılması, yerinde bir davranış olacaktır. Mor, bir yin rengi olduğundan; beyaz veya sarı gibi bir yang rengiyle tamamlanabilir. Örneğin; mor renkli kumaşla kaplı koltuğun üzerine koyduğunuz beyaz kırlentler, Fheng Shui’ye son derece uygundur.

Yaşam enerjinizin boşa akmaması, korunması amacıyla yatak odanızda da bazı düzenlemeler yapmak gerekebilir. Örneğin; yatak başını, arkasında su borusu geçmeyen bir duvara yaslamanız gerekir ki duvar içindeki su hareketi, enerjinizi boşaltmasın. Yang renklerinden, kırmızı bir yatak örtüsü yaşam enerjinizi yükseltecektir ancak, üzerine atacağınız yin renklerinden yeşil bir örtü veya kırlentler ile enerjinizi dengelemeyi de ihmal etmemelisiniz.