Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Giysiden Oje, Mum ve Sakız Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Giysiden Oje, Mum ve Sakız Lekesi Nasıl Çıkarılır?Çok paralar ödeyerek sahip olduğunuz giysiniz, mumlarla süslenmiş romantik bir akşam yemeğinin ardından yaşanan küçük bir kaza sonucu, mum lekeleri ile kullanılmaz hale gelebilir. Kuru temizlemeye vermeye vaktiniz olmayabilir ya da neredeyse giysinizin ederi kadar bir ücreti, kuru temizlemeye ödemeye gönlünüz el vermeyebilir. Reklamlarda, her türlü lekeyi bir yıkamada giderdiğini iddia eden deterjanlar da etkisiz kalabilir.

Çok sevdiğiniz kotunuza bulaşan oje lekesi, yanlışlıkla üzerine oturduğunuz için pantolonunuza yapışan sakız lekesi, masa örtüsüne akan mumun lekesi; eşyalarınızı kullanılmaz hale getirmiş olmayabilir. Lekeleri çıkarmak, eşyalarınızı yeniden kullanılabilir hale getirmek elinizde. Bu yöntemleri uygularken; kumaşın buna müsaade edecek yapıda olup olmadığına ekstra dikkat göstermekte fayda var. Kot kumaşı için uygun olan bir yöntem ile ipek gömleğinizi temizlemeye çalışmak, gömleğinizi kaybetmenize sebep olabilir.

Oje Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Oje Lekesi Nasıl Çıkartılır?Oje bulaşan yere, acil olarak aseton gerekir. Bir pamuğa, bolca aseton döküp bastırma ve sürtme işlemi yapmadan, küçük ve hafif hareketlerde tampon yapınız. Hemen ardından, elinizdeki kuru havlu ile asetonlu lekeyi, yine tampon yaparak temizleyiniz. Sürtme hareketi, lekeyi daha çok kumaşa yedireceğinden, sadece bol aseton ve kuru havlu kullanınız. Lekenin üzerine aseton dökmeyiniz. Bu hareket de ojenin iyice sıvılaşıp, kumaşın ipliklerinin içine geçmesine sebep olabilir.

Mum Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Mum Lekesi Nasıl Çıkartılır?Mum, parafin içerdiğinden ısıdan etkilenme özelliği kullanılarak lekesi temizlenebilir. Mum damlamış yere, plastik bir torba içinde koyduğunuz buz kalıplarını koyunuz. Birkaç dakika sonra, tamamen donmuş hale gelen mum parçalarını bir bıçağın keskin olmayan tarafı ile dikkatlice kumaşın üzerinden alınız. Mum lekesi olur olmaz, bu muma bağlı bir durum. Bu işlemi yaparsanız, dekoratif mumların içeriğindeki boyanın kumaş iplikleri tarafından emilmesini engellemiş olursunuz.

Yukarıda anlatılanları yapmakta geciktiyseniz ve mum kumaş üzerinde bir süre beklediyse; birkaç kat katlanmış kağıt havluyu mum lekesinin altında koyunuz, birkaç katanmış bir başka kağıt havluyu da lekenin üstüne koyunuz. Çok fazla ısıtılmamış olan, ılıktan biraz daha fazla sıcaklıkta olan ütüyü bu üstteki kağıt havlunun üzerine koyarak, yavaş hareketlerle ütüleyiniz. Böylece, mum eriyerek kağıt havlulara geçecektir. İşlemi; kağıt havluları yenileri ile değiştirerek, 3-4 kes tekrar etmek daha iyi sonuç verecektir.

Sakız Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Sakız Lekesi Nasıl Çıkartılır?Sakızın giysinize yapıştığını fark ettiğiniz anda, elinize plastik bir torba geçirerek (kimden geldiği belli olmadığından, mikrop kapma olasılığına karşı) yavaşça olduğu yerden alınız. Islak mendil ile çimdikler gibi yavaş hareketlerle, kalıntıları almaya çalışabilirsiniz. Aşırı sıcaktan erimişse, lekesi kalması muhtemeldir. Sakız lekesi olan giysinizi, buzluğa koyunuz. Derin dondurucunuz varsa, 1 saat; normal bir buzluk ise 3 saat kadar bekledikten sonra, yemek bıçağının ince kenarı ile donmuş haldeki sakızı, kumaşa zarar vermemeye çalışarak, küçük hareketlerle kazıyınız.

Kumaşın iplikleri üzerinde hala bir miktar sakız kalmış olabilir. Temiz bir diş fırçası ile henüz donmuş haldeki sakız kalıntılarını, zedelenmeye sebep olmayacak şekilde yavaş fakat küçük ve seri hareketlerle fırçalayınız. Tüm bu işlemler bittikten sonra, giysinizi yıkamanız ve lekenin olduğu yere bir tülbent örterek ütülemeniz, giysinizi eski haline getirmek için gereklidir.

Tüm Lekeler İçin Ortak Yöntem

Tüm Lekeler İçin Ortak YöntemMarketlerde bulabileceğiniz, leke çıkarıcı toz malzemeyi, bu bahsedilen işlemleri gerçekleştirdikten sonra, uygulayabilirsiniz. Leke çıkarma işlemi yaptığınız halde, mumun, ojenin, sakızın rengi, kumaşın ipliklerine işlemişse, bir miktar su ile macun haline getirdiğiniz leke çıkarıcı tozu, lekenin üzerine döküp, yarım saat kadar bekletiniz ve el ile çitileyiniz.