Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Göbek Eriten Baharatları Biliyor musunuz?

Göbek Eriten Baharatları Biliyor musunuz?Baharatlar yalnızca yemeklerimize tat katmakla kalmıyor. Aynı zamanda sağlığımız adına da birçok faydası bulunuyor. Elbette dozunda tüketmek büyük bir önem taşıyor. Son yapılan araştırmalar ise bazı baharatların göbek eritme özelliği olduğunu söylüyor. Ne dersiniz, gelecek yaza süper formda girmek için kullanılabilirler mi?

Kilo vermek bayanlar için en önemli uğraşlardan birisi iken, özellikle bel ve karın bölgesinde toplanan yağ kitlelerini eritmek ayrı bir uğraş gerektiriyor. Zayıf bile olsa ayva göbeği dediğimiz karın bölgesi bazılarımızı rahatsız etmeyi başarıyor. Birazdan sizlerle paylaşacağım baharatlar ise göbek eritmek için kullanabilir.

Belinizi inceltecek, karın bölgenizdeki yağlardan kurtulmanızı sağlayacak muhteşem baharatlar sizlerle;

Zencefil

ZencefilKış aylarının vazgeçilmez baharatlarından olan ve hemen her yerde faydaları ile ilgili bir şeyler okuyabileceğiniz zencefil, göbeğinizi eritmenize da fayda ediyor. Aromatik bir baharat olan zencefil, mide rahatsızlıkları için birebir. Antioksidan özelliği da güçlü olan bu baharat, acı biberde de bulunan kapsaikin içeriyor. Bu bileşiğin, metabolizmayı hızlandırdığı ve bunun sonucunda kalori yaktırdığı biliniyor. Aynı zamanda zencefil tokluk hissi de yaratıyor.

Maydanoz

MaydanozSalatalardan eksik edilmemesi gereken bir bitki de maydanoz. Birçok uzman maydanozda bulunan antioksidanların karaciğer metabolizmasını geliştirdiğini söylüyor. Vücudun en büyük organı olan karaciğer, midenin hemen sağında yer alıyor ve vücutta besinlerin depolanması ile birlikte sindirim, metabolizma için çok büyük bir öneme sahip. Tıkanmış, hasarlı veya yağlanmış bir karaciğer, metabolizmanın yavaş çalışmasına neden oluyor ve bu da kilo demek!

Sarımsak

SarımsakÖlümden başka her derde deva diyebileceğimiz sarımsak, anti enflamatuar ve doğal bir antibiyotik. Aynı zamanda yağ yakıcı özelliği da var. Son yıllarda meşhur olan sarımsak çaylarını hatırlarsınız. Araştırmacılar, 7 hafta boyunca % 2 ya da % 5 sarımsak ile desteklenmiş yüksek yağlı diyetlerle beslenen farelerde vücut ağırlığının düştüğünü tespit etmişler.

Biberiye

BiberiyeBritish Journal of Nutrition dergisinde yayımlanan bir makalede, biberiyede bulunan karnosik asidin, açlık kan şekeri seviyesini düşürerek, kilo alımına sınır koyduğundan bahsediliyor. Açlık kan şekeri 8 – 12 saat yiyeceksiz kalındığı zaman ölçülen bir şeker değeridir. Bir başka çalışmaya göre de, polifenol ve flavonoid bileşikleri içeren biberiye, tip 2 diyabetle ilgili enzimlerin engellenmesine de yardımcı oluyor.

Zerdeçal

ZerdeçalZerdeçala bulunan kurkuminden gelen pigment, doğrudan vücudun iltihabına karşı hareket eden bir fitokimsayaldır. Enflamasyonu kontrol altına almak, vücudun metabolizmasını uyarıcı bir horman olan leptini kabul edebilirliğini geliştiriyor.

Pul Biber

Pul Biber Bibere acı tadını veren kapsaikin maddesi, zencefilde olduğu gibi metabolizmayı hızlandırmaktadır. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre küçük dozlarda her yemeğe atılan pul biber, negatif enerji dengesi artmış yağ oksidasyonunu arttırarak vücudu daha fazla yağ yakmaya teşvik ediyor.

Kırmızıbiber

KırmızıbiberAcı yemek, kalori yakılmasının yanı sıra iştahınızı da frenlemeye yardımcı oluyor. Perdeu Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre, normalde kırmızıbiber sevmeyen katılımcıların beslenmesine 6 hafta boyunca kırmızı biber dahil edildiği zaman, açlık seviyelerinde bir düşüş yaşadıkları gözlemlenmiş. Tıpkı, zerdeçalda olduğu gibi bu baharat da, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve soğuk algınlığı ve bakterilerle mücadele ediyor.

Hardal Tohumu

Hardal TohumuHardal bitkisinden elde edilen bu keskin baharat, tam bir metabolizma güçlendirme özelliğine sahip. Yapılan bir çalışmaya göre, hardal bitkisinde bulunan homobrasinolit bileşeni, kas hücrelerini uyararak vücudun dayanıklılığını ve kas kütlesini arttırıyor. Uykuyu düzene sokan melatonin hormonu içeriyor. Bu hormon ‘bej yağlar’ olarak adlandırılan, kalori yakan ve kilo kontrolünü sağlayan yağ hücreleri grubunu uyarıyor.

Karabiber

Karabiber Araştırmacılara göre karabibere güçlü tadını veren pipeline maddesinde yağ yakıcı özellik var. Yapılan çalışmalar sonucunda pipeline, yeni yağ hücrelerinin biçimlenmesini önlüyor ve bunu yaparken başka yollarla yağın kontrol altına alınmasını sağlayan metabolik zincir reaksiyonu başlatıyor.

Tarçın

TarçınTarçın, hücrelerdeki glikozun hareketine yardım ederek yağ depolama hormonu olan insülini engelliyor. Aynı zamanda tarçının iştah kesme özelliği de var.