Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

İkna Yeteneğimi Nasıl Geliştirebilirim?

İkna Yeteneğimi Nasıl Geliştirebilirim?Hayatta başarılı olmak için sahip olmanız gereken önemli yetilerden biri de ikna kabiliyetine sahip olmanızdır. Çünkü bu kabiliyet bütün kapıları ardına kadar açabilecek güçtedir. Bu yüzden aynanın karşısına geçin ve karşınızdaki kişiyi nasıl ikna edebileceğiniz hakkında fikirler yürütün. Elbette ki bazılarına göre oldukça kolayken bazılarına göreyse bir o kadar zordur. Bilhassa burada bilmeniz gereken kilit nokta karşınızdaki kişiyi çok iyi tanıyor olmanızdır. Zaaflarını bilmenizdir. Böylece o kişiyi kolayca parmağınızda döndürebilirsiniz. İstediklerinizi yaptırabilirsiniz.

Başarılı kişilerin çoğunun ortak özelliği, ikna yeteneğine sahip olmalıdır. Tabii ki bu yetenek midir yoksa sonradan kazanılan bir meziyet midir tartışmaya açık konudur. Bu konu ile ilgileniyorsanız ikna kabiliyetiniz oldukça düşük olduğunu düşünüyorum. Elbette ki farklı yolları deneyerek ikna yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Bunun için kişisel gelişim kitaplarından faydalanabileceğiniz gibi uzman kişilerin bilgilerinden yararlanmak için seminerlere de katılabilirsiniz. Hiç bu kadar vaktim yok diyorsanız, aşağıda yazacaklarımı dikkatlice okumalısınız.

Her insan kendine göre zordur. Ya da zoru oynamak ister. Eğer ki ikna edeceğiniz kişinin zaaflarını biliyorsanız, yukarıda da bahsettiğim gibi o kişiyi zaaflarından yararlanarak her istediğinizi yaptırabilirsiniz. Bunun için birçok araştırma yapılmıştır. Örneğin, restoranlarda müşterilerden nasıl bahşiş alacaklarını belirlemek için türlü türlü incelemeler yapılmıştır. Şekerler, kolanyalar vb türevler uygulanarak müşterilerin hangisine daha çok eğilimli olduğu belirlenmiştir. Kısacası müşteriye göre muamele yapılmıştır diyebiliriz. Bu nedenle karşınızdaki kişiyi ikna etmek istiyorsanız öncelikle onunla iletişim kurmalısınız. Nelerden hoşlanır, hoşlanmaz öğrenmelisiniz. Bu gibi konularda bilhassa banka çalışanları oldukça tecrübelidir. Çünkü bankada yüklü miktarda parası olanlara ayrı bir muamele takınılır. Memnuniyet esas kılınır.

Karşınızdaki kişinin hoşnut olmasını sağlayarak, en uygun zamanını yakalayarak istediğiniz konuda ikna edebilirsiniz. Şunu da diyebilirsiniz. Hiç tanımadığım birini nasıl ikna ederim. Bu sorunun cevabı için karşınızdaki kişiyi tanıma fırsatı yakalamalısınız. Böyle bir fırsat yoksa konuşmalarına dikkat etmelisiniz. Jest ve mimikleri, konuşma tonu, hal, hareketlerini inceleyerek karşınızdaki kişiyi nasıl ikna edebileceğinizin yolunu bulabilirsiniz. İkna kabiliyeti gerçekten de önemli ve üzerinde durulması gereken bir konudur. Bilhassa satış departmanında çalışanlar, saha yöneticileri için mühim olan konuların başında gelir. Çünkü insanları ikna etmek zorlaşmıştır. çoğu kişi mutsuzdur ve mahkeme duvarı suratı ile gezmektedir. Bu yüzden farkındalık yaratabilmelisiniz. Karşınızdaki kişiyi gülümseterek, kendi isteğiniz doğrultusunda yönlendirebilmelisiniz.

Bir insanı ikna etmek istiyorsanız gerçekten de beden dilinizi iyi kullanmanız gerekiyor. Karşınızdaki kişinin nasıl biri olduğunu bilerek hareket etmeniz, onu ikna edebilmeniz konusunda önemlidir. Bunun için hem kendi beden dilinize hakim olmalısınız hem de karşınızdaki kişi hakkında bilgi sahibi olmak için gözlem yeteneğine sahip olmalısınız. Örneğin, karşınıza 50 yaşlarında bir bayan geldi ve sizde yeni gelen ürünlerinizi satmak istiyorsunuz. İkna kabiliyetinizi kullanabilmeniz için öncelik bayanın karakteristik özelliğini ölçmek için birkaç soru sormalısınız. Buna göre bayanın hoşnut olacağı tarzda konuşmalısınız. Biliyorsunuz ki bazıları senli benli konuşurken bazıları ise oldukça resmidir. Bunun ayrımını edindiğiniz tecrübeler sonucunda yapabilirsiniz. Böylelikle ikna yeteneğiniz sayesinde hem iş hayatınızda hem de diğer faaliyetlerde başarılı olabilirsiniz.

Sonuç olarak, ikna kabiliyeti günümüzde son derece önemli konular arasında yer alır. Çünkü karşındaki kişiyi isteğinize göre yönlendirmeniz gerekebilir. Bu yüzden kişisel gelişim kitaplarını okumanızı tavsiye ederim. Bu kitaplar sayesinde kendinizi daha iyi tanıyabilir ve ifade edebilirsiniz. Böylelikle sahip olduğunuz bilgiler ve kazandığınız tecrübeler sonucunda karşınızdaki kişiyi nasıl ikna edebileceğinizi bulabilirsiniz. Bunun için gözlem yeteneğinizin iyi olması yeterlidir.