Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

İlk Görüşme Taktikleri

İlk Görüşme TaktikleriHalo ve horn etkisi nedir bilir misiniz? Bilmeseniz de birebir uyguayıcısı olduğunuzu söyleyebilirim. İlk kez görüp tanıştığınız kişiler hakkındaki ilk izlenimlerinizi düşünün. O kişiye karşı olumlu olumsuz hissettiğiniz bütün duygulanızı. Peki nedir bu duyguların sebepleri? Karşımızdaki insana belki de ilk 20 saniye içinde biçtiğimiz değerin herhangi bir nedeni var mı? Tabii ki evet.

Halo etkisi bir kişinin olumlu bir özelliğinin diğer özelliklerinin de olumluymuşçasına algılanmasına neden olan bir çeşit olumlu genelleme durumumuzdur. Horn etkisi ise karşımızdaki kişide gördüğümüz kötü herhangi bir şeyi genelleyip diğer özelliklerine de bulaştırmamızdır. Dolayısıyla özelliklerini pek de bilmediğimiz insanlara biçtiğimiz değerin onları ilk gördüğümüz ilk anlarda oluştuğunu söylemek mümkün.

İlk bakış, ilk duruş, ilk konuşma yani ilk izlenimlerin insanda büyük izler ıraktığını söyleyebiliriz. Horn etkisi değil de halo yaratma yolları da var elbette. Şimdi size onlardan birkaçını paylaşacağım. Kısacası ilk görüşmeleriniz için size rehber olacak öneriler vereceğim.

İşte iş görüşmelerinden, romantik buluşmalarına kadar uygulayıp uyarlayabileceğiniz ilk buluşma taktikleri:

  • Giyiminize dikkat edin. Gideceğiniz yer ve mekanı önceden inceleyip uygun bir şeyler giymek en iyisi. Ne çok abartı ne de çok sönük giyinin. Günler öncesinden ne giyeceğim telaşına düşüp de heyecan seviyenizi de artırmayın. Sadece dış görünüşünüze önem verdiğinizi inceden hissettirin.
  • Bakımlı olun. Şaç ve makyajınız yine abartıdan uzak olduğu kadar inceden dikkat çeken bir şekilde olsun.
  • Göz temansı kurun. Göz temansı karşınızdakine güven vermenizi sağlar. Karşınızdaki konuşurken gözlerinin içine bakın ve dinlediğinizi belirten beden dilinizi ya da evet, anlıyorum tarzı kelimeler kullanın.
  • Tokalaşırken karşınızdakinin elini biraz da olsa sıkın ve biraz bekleyin. Bu çok kısa süren tokalaşma merasimi kendinize güveninizi hissettireceğiniz en önemli anlardan biri. Tokalaşırken göz temansı kurmaya dikkat edin.
  • Karşınızdakini dinleyin ve dinlediğinizi hissettirin. Bu karşınızdaki insanı önemsediğiniz ve ona saygı duyduğunuzu gösterir.
  • Soru sorun. Sürekli kendinizle alakalı şeylerden bahsetmeyin. Ara sıra saçma sapan olmayacak şekilde küçük sorular sorun. Bunu meraklı olduğunuzdan değil ona duyduğunuz önemde olduğunu farkettirin.
  • Fikirlerinizi belirtin. Düşüncelerinizi, duygularınızı etki altında kalmadan özgürce belirtin. Unutmayın karşınızdakini tanımıyorsunuz, siz fikirlerinize sahip çıkarsanız karşınızdaki de saygılı olmak zorunda. Karşıt fikirler bile olsa en azından düşünce sisteminizin olduğu karşı tarafa çekici gelecektir.
  • Rahat davranın. Doğru nefes alış heyecanı etkileyen en önemli etmen. Rahat nefes alıp verin, bu konuşmanıda ses tonunuzu kolay ayarlamanızı sağlayıp rahat bir tavır yaratmanızda en önemli yardımcınız olacaktır.