Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

İş Görüşmelerinde Nasıl Giyinmeli?

İş Görüşmelerinde Nasıl Giyinmeli?İş görüşmelerinde giydiğiniz kıyafet, işi alıp almamanız üzerinde çokça etkili olacaktır. Kullandığınız kumaştan renge kadar her ayrıntı, karakterinizden izler yansıtır. Meslek hayatında, özellikle bayanların en önemli sorunlarında biri de kıyafetlerdir. Her sabah ne giyeceklerine karar vermeleri oldukça zordur. Üniforma gerektirmeyen her meslek, belli kurallar dâhilinde, kıyafet prensibine sahiptir. Hem bayanların hem de erkeklerin, iş yerine uygun kıyafet tarzı olmalıdır.

Her Zaman Temiz ve Ütülü Kıyafetler Giyin

Her Zaman Temiz ve Ütülü Kıyafetler Giyinİş görüşmelerinizde ya da iş yerinizde giydiğiniz kıyafetin paspal, pis ve özensiz olması hanenize olumsuz olarak yansır. Günümüzde hemen her iş yeri, belli bir kıyafet prensibine sahiptir. Bu çerçevenin dışında kalırsanız iş yerinde ötelenir, kabul görmezsiniz. Hem temiz hem de devamlı ütülü kıyafet tercihiniz, saygınlığınızı arttıracak kendinize güvenmenizi sağlayacaktır.

ÇAlıştığınız yere kalktığınız gibi darmadağınık saçlarla gelmeyi denediniz mi? Bunun iş arkadaşlarınız tarafından ne kadar gülünç bulunacağını tahmin etmeniz çok zor olmaz. Bakımsız, kirli ve dağınık saçlar, işinize saygı duymadığınız izlenimini uyandırır. Devamlılık arz eden bu sorun, işinizi kaybetmenizle son bulabilir

Renkleri Kullanımınıza Dikkat Edin

Renkleri Kullanımınıza Dikkat Edinİş görüşmelerinde, kendinize güvendiğinize dair bir mesaj iletmek isterseniz; kırmızı, siyah ve mor renkleri tercih edebilirsiniz. Bakımlı, temiz bir görüntü işi almanıza yardımcı olacaktır. Bununla beraber iş hayatına girdiğinizde de tercih ettiğiniz renkler önemlidir. Ortamınıza uygun olan renkleri kullanmaya özen göstermelisiniz. İşinizin saygınlığını zedelemeyecek kıyafetleri ve renkleri gardırobunuzda sabit kılmalısınız.

Birçok iş yeri için bayanların giyimi, sıkıntı oluşturmaktadır. Özellikle bayan erkek karma çalışılan bir ortam, giyinmenize bağlı rahatsızlıklar yaşamanıza neden olabilir. İş etiği çizgisini aşmadan etek boyu ya da kıyafet dekoltesi ayrıntılarını düşünebilmelisiniz. Aşırı cesur bir kıyafet, ikaz almanıza neden olmakla birlikte sıkıntı yaşamanıza da sebep olabilir.

Hem görüşmelerde hem de iş hayatınızın genel rutin akışında her rengi üzerinizde barındırmak zorunda değilsiniz. Ya da baştan aşağı iddialı renklerle kuşanmak durumunda değilsiniz. Bayanlar için bir ruj rengi bir ayakkabı, durumu kurtarmaya yetecektir. Siyah bir etek ceket takımını, iş yerinde şık göstermek için kırmızı ruj ve ayakkabı yeterli olacaktır. Baştan aşağı kırmızı olan bir bayana nazaran daha asil daha iddialı görüneceksiniz.

Kendi Stilinize Göre Giyinin!

Kendi Stilinize Göre Giyinin!İş yerinde çalışan herkes aynı kıyafet tarzını benimsemez. Bunun nedenlerinden biri de mevkii farkıdır. Siz kıdemli bir çalışansanız yeni başlayan birine göre iş yerinizi daha iyi temsil etmelisiniz. Bu durumu hem hal hareketlerinize hem görünüşünüze yansıtmalısınız. Bir müdür ya da müdür yardımcısı, günlük kıyafetleriyle işe gelen asistanla aynı konumda değildir. Resmiyeti üzerinize ve gardırobunuza yerleştirmeniz gerekir.

Her iş yerinin belli standartları vardır. Bir reklam ajansında sakal kullanabilen erkek çalışanlar, polislik yaptıklarında bundan mahrum olurlar. Bu nedenle özellikle iş görüşmelerine giderken işin standartlarını bilip, kurallarına uygun olarak hareket etmekte yarar var. Saçı, sakalı birbirine girmiş, bakımsız hiçbir erkek hem kamuda hem özel sektörde tercih edilen çalışan olmayacaktır.

Evden çıkarken ayakkabılarınızı kontrol etmeyi unutmamalısınız. Ayakkabılarını temiz tutmayan kişilerin, iş hayatlarında detaylı görevleri üstelenemeyecekleri, araştırmalar sonunda ispatlanmıştır. Bu nedenle boyanmış, temiz görünümlü bir ayakkabı tercih etmeniz karşınızdakinin hakkınızda daha olumlu düşünmesine yardımcı olur. Özellikle iş görüşmelerinde, işverenler saçlarınızdan ayakkabılarınıza kadar sizi inceler hakkınızda acımasız kararlar verebilirler.