Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

İş Stresinden Kurtulmak için Ne Yapmalı?

İş Stresinden Kurtulmak için Ne Yapmalı?Hayatımızı sürdürebilmemiz, ihtiyaçlarımızı karşılayabilmemiz için para kazanmak zorundayız. Bunun için de işe girip çalışmak durumundayız. Hem hayatın yorgunluğu hem de iş stresi insanları muzdarip kılmaktadır. Artık iş stresi yaşamak istemiyor, gününüzün daha verimli geçmesini böylelikle performansınızın artmasını istiyorsanız, aşağıda yazacağım tavsiyelere uymaya çalışın:

Öncelikle iş stresinden kurtulmak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey sahip olduklarınıza şükretmektir. Çünkü ülkemizde ve dünyada açıklanan işsizlik rakamları alıp başını gitmiştir. Neden işsiz kalınır öğrenmek için buraya tıklayın. Bu nedenle işinizi severseniz, yapacağınız işleri gözünüzde büyütmezseniz stres yaşamazsınız. Bu konuda anlaştığımızı varsayıyorum ve önerilerime devam ediyorum. Çalıştığınız yerde kendinizi rahat hissetmek istiyorsanız ertesi güne hazırlık yapmalısınız. Nasıl ki öğrenciyken başarılı olmak için verilen ödevleri yapıyor, yarınki konulara göz gezdiriyorsak, aynı şeyi bugünde uygulamalıyız.

İş stresinden uzaklaşmanın başarılı olmanın en iyi yolu işinizi sevmekten geçtiği gibi kurallara uymaktan da geçmelidir. İş hayatında başarılı olmak için ne yapmalı sorusunun yanıtı için buraya tıklayın. Özellikle giriş çıkış saatlerinize özen göstermelisiniz. İşe normal saatinden önce gelerek, hazırlıklarınızı tamamlamalısınız. Bunun için düzenli uyku uyumanız şart. Vücudunuzun efor sarfedebilmesi için kendini yenilemesi gerekir. Bu yüzden uyku probleminiz varsa doktora başvurmalısınız. Bunun yanında düzenli beslenmenin de etkisi büyüktür. Hayatınızı planlı olarak yaşarsanız, zamanı etkili olarak kullanabilir, daha verimli olabilirsiniz. Böylece işinizi aksatmadığınız için stresten de uzak kalabilirsiniz.

İş stresinden kurtulmanın diğer yollarından biri ise pozitif olmaktır. Her sabah uyandığınızda bugününüzün çok keyifli geçeceğini düşünün ve gülümseyin. Bu hem sizi rahatlatacaktır hem de beyninize gönderdiğiniz sinyaller gününüzün gerçekten güzel geçmesini sağlayacaktır. Negatif etkilerden uzak durmalısınız. Eğer her sabah kalktığınızda keşke çalışmasam, uyusam diyorsanız beyninize gönderdiğiniz sinyaller negatiftir ve gününüz kötü geçmeye mahkumdur.

Stresi azaltmakta en etkili çözüm spor yapmaktır. İş yeriniz çok uzak değilse yürüyerek gitmeniz uykunuzu ve zihninizi açacaktır. Ayrıca kilo vermenizi de sağlayacaktır. Biliyorsunuz ki ülkemizde her 5 kişiden biri obeziteye yakalanmaktadır. Özellikle oturarak çalışıyorsanız, az da olsa günde yarım saat yürümenizi tavsiye ederim. Böylece vücudunuz dinçleşir hem de üzerinizdeki stresi atarsınız. Çalışma arkadaşlarınızla molalarda sohbet edin. İş hayatında iletişimin önemi nedir, nasıl sağlanır hakkında detaylı bilgi edinmek için tıklayın. Bu gerginliğinizi azaltacaktır. Özellikle çevrenizde enerjisi yüksek olan arkadaşlar edinin ve somurtkan yüzlerden uzak durun. Bu sizin de enerjinizin düşmesine neden olacaktır.