Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Jogging Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Jogging Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?Jogging, ne çok yavaş yürümedir, ne de çok hızlı koşmadır. İkisinin arasında rahat bir tempoda, sağlıklı yaşam adına yapılan spordur. Genellikle, profesyonel koşucuların kondisyonlarını arttırmak adına uyguladığı yöntemdir. İlk başta biraz zorlansanız bile, sağlığınız için bu sporu rahatlıkla yapabilirsiniz. Sevdiğiniz müzik eşliğinde, keyifli bir şekilde günün stresini çok rahat atabilirsiniz.

Oturarak çalışıyorsanız ve yaptığınız iş çok stresliyse kesinlikle jogging yapmalısınız. Uzmanların yaptıkları araştırmalara göre; jogging yaparak hızlıca kilolarınızdan arınıp, formunuzu koruyabilirsiniz. Hafif tempolu koşuda, vücudunuz dinçleşir ve stresin yarattığı etkilerden uzak durmuş olursunuz. Biliyorsunuz ki ülkemizde obezite sorun haline gelmeye başlamıştır. Hem sağlıklı yaşam adına atacağınız bu adımda, obeziteye yakalanma riskinizi azaltmış olursunuz.

Jogging Faydaları Nelerdir?

Vücudumuzdaki kasların çalışmasını sağlar ve en önemlisi kalp krizi riskini önler. Kan dolaşımını düzenler ve metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağlayarak, kilo vermenize yardımcı olur. Jogging yaparken, vücudunuz endorfin hormonu salgıladığından, psikolojik olarak rahatladığınızı hissedersiniz.

Örneğin, 30 dakika boyunca kendinizi hiç kasmadan, rahat bir tempoda, koşar adım yapacağınız aktivitede yaklaşık 235 kalori verirsiniz. Beslenmenize özen gösterirseniz, çok hızlı bir şekilde forma girebilirsiniz.

Peki, jogging hangi ekipmanlarla yapılmalıdır, bakalım;

Öncelikle kendinizi rahat hissedeceğiniz kıyafetlere ihtiyacınız var. Üstünüze ve altınıza giydiğiniz kıyafetleriniz; ne çok bol olmalı, ne de çok dar olmalıdır. Bol olmamalıdır, çünkü takılıp düşebilirsiniz. Darda olmamalıdır, vücudunuz biraz hava
almalıdır.

Ayakkabı seçimi çok önemlidir. Her spor ayakkabısıyla jogging yapılmaz. Esnek bir ayakkabı seçmelisiniz, ayağınız ayakkabının içinde rahat etmelidir. Ayak başparmağınızın ucu, ayakkabıya temas etmemelidir. Hava yastıklı modelleri tercih edebilirsiniz. Bağcıklarınızı sıkı bağlayın, yoksa takılıp düşebilirsiniz.

Hava koşullarına göre, şapka ve gözlük yanınızda bulundurabilirsiniz. Yanınıza su almayı unutmayın. Vücudunuz su kaybedeceği için, mola verdiğiniz zamanlarda, vücudunuza su takviyesi yapmayı ihmal etmeyin. Koştuğunuz süreyi belirlemek için, kronometreli saat kullanabilirsiniz. Terleyeceğiniz için, hastalanmamak adına, sırtınıza havlu koyabilirsiniz. Terle birlikte, vücudunuzda mineral kaybı oluşacaktır. Kaybettiğiniz minerali soda içerek, geri kazanabilirsiniz.

Jogging Nasıl Yapılır?

Koşma ile yürüme arasında hızlı tempoya sahip olan bu spor dalını yaparken, bir yerinizi sakatlamamak için, 5 – 10 dakika ısınma hareketleri yaparak koşuya başlamalısınız. Bu spora yeni başlayacaklar için, birden kendilerine fazla yüklenmemeleri önerilir. Kısa mesafe seçerek, yavaş adımlarla başlamalısınız. Vücudunuzun alıştığını hissettiğinizde, vazgeçemeyeceğiniz bir spor dalıdır.

Son olarak, jogging yapacağınız zemin yumuşak ve düz olmalıdır. Sert zeminde koşmanız önerilmez. Koşarken, önce parmak uçlarınız, sonrasında topuklarının yere sağlam basması gerekir. Vücudunuzu alıştırmak için 2 günde 1 yapabilirsiniz. Kendinize izin verdiğiniz günlerde kondisyon çalışması yaparak, vücudunuzun daha çabuk adapte olmasını sağlayabilirsiniz.