Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Kadınların Başarılı Olduğu Sektörler

Kadınların Başarılı Olduğu SektörlerErkek egemen bir toplumda yaşıyor olsak da, son yıllarda kadınların iş dünyasından aldıkları payın artması, çeşitli teşvikler, genç nesiller gibi etkenler ile artıyor. Kısaca iş dünyasında kadınlar da en az erkekler kadar başarılı bir şekilde yer alıyor ve adından da söz ettiriyor. Erkek egemen bir toplumda bir kadın yöneticinin başarı olması zor olsa bile, başarılı olan birçok iş kadını olduğunu görmek, bir ülke için gurur verici bir tablo.

Genç kadın girişimcilerin sayısının artması ülkemiz adına medeni yaklaşımların en iyi göstergesi. Her ne kadar erkek egemen bir toplumda yaşıyor olsak da, ülkemizde kadınlara verilen imkanlar ve değer de göz ardı edilmemelidir. Gerçekten birçok ülke ile karşılaştırıldığı zaman kadınlara Türkiye’de daha fazla değer verildiğini söyleyebiliriz.

Kadın yöneticilerin iş takibi konusunda erkeklere göre daha başarı oldukları da yapılan anket ve araştırmalar sonucunda ortaya çıkıyor. Hatta günümüzde özellikle kadınların başarılı oldukları alanlar bile bulunuyor. Örneğin reklamcılık kadınların başarısının hakim olduğu bir sektör haline geldi. Hatta yapılan bir araştırma reklamcılığın en dişi sektör olduğunu gösteriyor.

En çok kadın yöneticinin olduğu sektörden en az kadın yöneticinin olduğu sektöre doğru kısaca sıralandırmak gerekirse;

Reklamcılık

Kadınların hakim ve başarılı oldukları ilk sektör reklamcılık sektörü olarak, yapılan bir araştırma sonucunda belirlenmiş. Belki de kadınların, erkeklere göre bu reklamlara daha da değer vermesinden kaynaklanıyor olabilir. Biz kadınların en ufak ayrıntıları bile atlamadığı günümüzde kabul gören bir özelliğimizdir. En ince ayrıntılara kadar irdeleriz ve biz kadınların ihtiyacını en iyi bir kadın bilebilir.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı

Kadınların başarılı oldukları 2. sektör olarak da Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı şirketleri. Kadın yöneticilerin sektör toplamında % 56.2’lik bir kısmı oluşturdukları biliniyor. Sermaye piyasası kurumlarından birisi olan GYO şirketleri belki de, kadınların erkeklere göre daha iyi para yönetimi ve proje yönetimi sağladıkları için kadın yöneticilere yer veriyordur.

Havacılık

3. sektör ise akla öncelikle hostesleri ile gelen havacılık sektörü. Her ne kadar akla önce hostesler gelse de, kadın yönetici anlamında en yüksek paylardan birisini de havacı kadın yöneticiler oluşturuyor.

Leasing ve Pazarlama

Leasing ve pazarlama sektörü de 4. ve 5. sektörleri oluşturuyor. Kadın yöneticilerin başarılı oldukları pazarlama alanı da gerçekten kadınlar için biçilmiş kaftan.

Faktoring ve Finans

finansci-kadinlar6 ve 7. sırada yer alan Faktoring ve finans sektörünün kadın yöneticileri de adından çokça bahsettiriyor. Özellikle finans sektöründe kadın yönetici sayısının son yıllarda fazlaca arttığı belirtiliyor.

Kadınların finans sektöründe hızlı bir şekilde yükseldikleri de dikkat çekiyor. Gelirin yüksek olması ve iyi bir kariyer yapma fırsatının sunulması nedeniyle, kadınların rahatlıkla yükseldikleri söyleniyor. Diğer sektörlere oranlar kadın yönetici sayısının finans sektöründe daha hızlı arttığı kaydediliyor. Kadınların erkeklere göre risk alma konusunda daha tutucu ve dikkatli oldukları için daha dengeli bir portföy yöneticisi oldukları söyleniyor.

İnternet

İnternet sektörü de, kadın yöneticiler anlamında başarıyı yakalamış bir sektör. Kadınların analitik kafa yapılarının internet ve bilgisayar kullanımına daha yatkın olduğu söyleniyor. Kariyer yapma ve kazanç elde etme konusunda kadınların internet dünyasında birçok faaliyete bulundukları biliniyor. Birçok kadının kendi bloglarını oluşturarak para kazandıkları ve bunu kendi zevklerine bağlı işlerle yaptıkları biliniyor.

Yöneticilik anlamında ise erken yaşta bir aile kurma gayesi bulunmayan kadınların tercih ettikleri belirtiliyor. Yahoo‘nun CEO’su olan 39 yaşındaki Marissa Mayer size en iyi örnek olacaktır. Başarıları ve Yahoo’nun geleceği için aldığı kararlar ile adından sıklıkla söz ettiriyor.

Kamu, Otomotiv ve Perakende

Son iki sektörde de kamu ve otomotiv yer alıyor. Perakendecilik sektöründe de kamu ve otomotiv sektörlerinde olduğu gibi kadın yönetici anlamında erkeklerden daha az oldukları görülüyor. Belki de ülkemizde henüz otomotiv sektöründe yer alan bir kadına güven duyulmamasından kaynaklanmaktadır. Hatta ülkemizde kadın şoförlerin yaptıkları hataların herkes tarafından konuşulduğu da bir gerçek…