Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Karşı Tarafı Anlayabilmek

Karşı Tarafı Anlayabilmek Bugün iletişim kopuklukları nedeniyle birbirleri ile sürtüşen ve her zaman gergin yaşayan çiftler huzursuz bir hayat sürmektedirler. Çoğu çift çocukları için ve çoğu zaman da çevrenin de etkisi ile boşanmanın eşiğinden döner. Her iki tarafında birbirini anlaması ve hoşgörü ile yaklaşması huzurlu bir ilişkide büyük önem taşımaktadır.

Aslında sorunun temelinde evlilik öncesi ikili arasındaki ilişki bulunmaktadır. Çünkü sevgililik döneminde iki taraf da birbirini yeterince tanıyamaz. Bunun en önemli nedenlerinden birisi de sevgiliye iyi görünme psikolojisidir. Çoğu kadının evlendikten sonra en çok neden dert yandığını biraz hatırlayın ne demek istediğimi anlayacaksınız. Evlendikten sonra kadınlar eşlerinin kendilerine artık gereken ilgiyi göstermemelerinden ve onları yeterince sevmemelerinden şikâyet ederler. Çünkü evlilik öncesinde çok abartılı bir ilgi ve sevgi gösterisi vardır. O dönemler sevgiliyi elde tutmak ve biraz da gençliğin verdiği heyecan ilişkiyi bu boyuta getirmiştir. Evlendikten sonra da artık her şey monotonlaşmaya başlar ve sıkılmalar baş gösterir. Evlilik öncesinde birbirlerine oldukları gibi davranmayan bu ikili evlilik sonrası birbirlerini çok iyi tanırlar.

Bu bahsettiğimiz sorunlar her çiftte olacak diye bir kaide yok. Genel sorunlardan birisidir bu söylediklerim. Sağlam evliliklerin temelinde daha çok arkadaşlıktan başlayan ilişkiler bulunmaktadır. Çünkü bir insanı en iyi arkadaşı tanıyabilir. Sevgilisinin bile bilmediği bazı özellikleri arkadaş bilebilmektedir. Ve eğer aradaki ilişki duygusal bir boyuta ulaşırsa sağlam bir ilişkinin başlangıcı olabilir. Fakat birbirini daha önceden tanımayan ve sevgili olarak başlayan insanlar birbirlerine yaklaşırken çoğu zaman korumacı ve savunmacı psikoloji ile yaklaşırlar. Zamanla bu yaklaşım azalsa da genel olarak hep bazı şeyler sevgiliden saklanır.

Saklanan bazı özellikler ise evlilikten sonra ortaya çıkacağı için evlilik döneminde “eşimi tanıyamıyorum, çok değişti, beni sevmiyor ve bana değer vermiyor” gibi şikâyetler baş göstermektedir. Bir müddet sonra birbirini tanımaktan iyice uzaklaşan ikili boşanacaktır. İlişkilerin sağlam olabilmesi için her yönü ile tarafların birbirini iyi tanıması ve birbirini anlayabilmek için empati kurması gereklidir. Hoşgörülü bir yaklaşım ve saygı sağlam ilişkinin en önemli unsurudur.