Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Kinoa ve Kakule Nasıl Kullanılır? En Önemli Faydaları Nelerdir?

Kinoa ve Kakule Nasıl Kullanılır? En Önemli Faydaları Nelerdir?İnsanoğlu çok eski çağlardan bu yana bitkilerin şifalı yönlerinden faydalanmıştır. Doğa bu yönüyle insanlar için adeta bir hazine değerindedir. Adaçayı, kekik, ıhlamur, papatya gibi bitkilerin faydalı olduğunu asırlardır biliriz. Fakat son yıllarda sürekli yeni isimler duymaktayız. Adını daha önce hiç duymadığımız şifalı bitkilerin tohumları, yağları ve yaprakları olmak üzere, her yönüyle insan sağlığı için bir mucize değerinde olduğunu görüyoruz. Şimdi size son yılların en çok rağbet gören iki ürününden bahsedeceğiz. KİNOA ve KAKULE!

Kinoa Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kinoa Nedir? Nasıl Kullanılır?

NASA‘ya giden astronotların beslenmelerini sağlayan ürün dersem, sanırım hepiniz kinoayı hatırlayacaktır. Otsu bir bitki olan kinoa, Ispanakgiller ailesindendir. Tahıla benzeyen bir görünümü vardır ve aslında keşfedilmesi çok eski tarihlere dayanmaktadır. Fakat tanınması ve popüler olması son birkaç yıl içerisinde gerçekleşmiştir. Protein deposu olan kinoa, en çok Güney Amerika’da yaşayan insanlar tarafından tüketilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Yulafın Diyetteki Yeri Nedir?

Kinoanın bir tahılı andırdığından az önce bahsetmiştik. Kullanım şekli de yine benzerlik göstermektedir. Kinoayı tıpkı bulgur ve pirinç gibi kullanabilirsiniz. Nasıl ki bulgur ve pirinçten pilav yapıyorsanız, kinoayı da aynı şekilde kullanabilirsiniz. Besleyicilik özelliği oldukça yüksek olan kinoa, aynı zamanda salata ve yoğurda eklenerek de kullanılabilir. Bunun için birkaç saat önceden suya ıslayarak, biraz şişmesini ve yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

Kinoanın Faydaları Nelerdir?

Kinoanın Faydaları Nelerdir?

Kinoa; A, B, C, D ve K vitaminleri yönünden zengin bir içeriğe sahiptir. Besleyicilik değeri yüksek olan kinoanın en güzel yanı gluten içermemesidir. Bu sayede çölyak hastaları rahatlıkla kinoayı kullanabilirler. Kolesterol ve kan şekeri değerini dengede tutan kinoa, diyet yapanlar için ideal bir besindir. Kinoanın lif ve protein içermesi zayıflamak isteyenlerin birinci tercihi arasına girmesini sağlamaktadır. Kinoa ayrıca; kansere karşı korur, kalp-damar hastalıklarını önler, kemikleri güçlendirir, antioksidan olduğundan yaşlanmayı geciktirir ve son olarak kabızlığı önler.

Kakule Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kakule Nedir? Nasıl Kullanılır?

Zencefilgiller ailesinden bir bitki olan kakule, vanilya ve safrandan sonra gelen en pahalı baharatlardan biridir. Dünya üzerinde sadece Hindistan ve çevresinde yetişmeye elverişli olan kakule, tatlılarda, pastalarda, yemeklerde kullanılabildiği gibi çay ve kahve olarak da tüketilebilir. Marketlerde ve aktarlarda bulabileceğiniz kakuleyi toz halinden ziyade tane şeklinde almalısınız. Çünkü öğütülen kakule bir süre sonra kokusunu kaybedebilir. Ayrıca pahalı bir ürün olduğu için, içerisine boya veya benzer bir madde eklenerek satışa sunulabilir.

Yeşil halde toplanan kakule güneşe bırakılır ve kuruması beklenir. Daha sonra öğütülerek baharat olarak kullanıma uygun hale getirilir. Orta Doğu’da çok uzun yıllardır şifa kaynağı olarak kullanılan kakule pastalara, tatlılara, muhallebiye ve meyve kompostolarına aroma vermesi amacıyla kullanılır. Çayını yapmak için ise bir su bardağı sıcak suyun içerisine, 1 çay kaşığı kakule eklemeniz yeterli olacaktır.

Kakulenin Faydaları Nelerdir?

Kakulenin Faydaları Nelerdir?

İdrar söktürücü özelliği olan kakule böbreklerin temizlenmesini sağlar. Hazımsızlığa iyi gelir, mide hastalıklarından korur ve gaz sorununu çözer. Ağız kokusu için birebirdir. Dizanteriyi tedavi eder, boğazı yumuşatarak bronşit gibi üst solunum yolları hastalıklarının tedavisinde yardımcıdır. Yine toz şeklindeki kakule eğer burundan çekilirse nezleye iyi geldiği tespit edilmiştir.