Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Kıyafet Çılgınlığı!

Kıyafet Çılgınlığı!Hiçbir zaman kıyafet çılgınlığım olmadı. Sadece ekonomik durumum iyi olduğu bir zaman birkaç kıyafet aldığımda çok hoşuma gitti ve daha fazlasını almak istedim. Ve o zaman anladım ki kıyafet hastalığı diye bir şey var. Evet, herkesin yeni kıyafetler almak hoşuna gider. Çünkü daha önceki görünüşten farklı gösterir insanı. Hem yenilik hissi verir hem de farklılık hissi verir. İnsanın özgüvenini arttırır yeni kıyafetler. Daha düzgün, yıpranmamış ve solmamış kıyafetler insan psikolojisini olumlu yönde arttırır. Bayramlarda giydiğimiz yeni kıyafetlerin bizlerde bıraktığı etkiyi hatırlarsınız. Yeni bir ayakkabı aldığınızda ayakkabının kokusunu da muhakkak hatırlarsınız. Ayağınızı kavraması ve her adımınızda size iyi hissettirmesini hatırladınız değil mi?

Bugünlerde ekonomik durum ile paraleldir kıyafet satın alma oranı. Gelirinin büyük bir kısmında önemli ihtiyaçlarına ayıran birçok insan eski kıyafetlerini kullanır. Bir kesim insan da vardır ki bir iki kez giydiği bir kıyafeti bir kere daha kesinlikle giymez. İşte ben de bunu anlayamıyorum. Çok değişik bir psikolojinin ürünü olduğunu düşündüğüm bu davranış biçimine farklı açılardan bakarsam aslında olayın ekonomik bir boyutunun olduğunu anlayabiliyorum. Parası olan bir insan için bu gibi şeyler sorun değil tabi ki. Ben kendi açımdan düşündüğüm için bu insanları anlayamadığımı düşünüyorum. Bir kıyafeti bir iki yıl eskiyesiye kadar giyen var ve bir kıyafeti bir kez giyip bir daha hiç giymeyen var. Aradaki fark çok büyük olduğu için dikkatimi çekiyor.

Her geçen gün yeni tarz ve sitillerin hâkim olduğu moda dünyasında bir tarzı daha denemeden başka bir moda çıkıyor. Eskiden daha uzun süre geçerli olan bir moda şimdilerde iletişim ve haberleşme imkânlarının artış göstermesi ile daha hızlı hale geldi. Avrupa’da başlayan yeni bir moda akımı ülkemizde eskiden birkaç ay yada bir yıl sonunda gelebilirken şimdilerde daha kısa sürede gerçekleşmektedir. Artık internet üzerinden tüm gelişmeler ve hareketler izlenebilmektedir. Değişim çağında olduğumuzun en büyük kanıtı her geçen gün ortaya çıkan yeniliklerdir.