Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Koşunun Faydaları

Koşunun FaydalarıFit bir vücut isteğimiz genelde rahatlık ve tembellik isteklerimizin önüne geçemiyor. Televizyon, internet, bizi oturmaya iten iş yaşamımız, asansörler bizi günden güne hareketsiz ve sağlıksız bir yaşama itiyor.

Teknolojinin hayatımızı kolaylaştırıp bize zaman kazandırdığını söyleyip dursak da spora bulamadığımız zamanımızdan da yakınıp dururuz. Bu yakınmalarımızın sebebi sporu gözümüzde fazla abartmamızdan kaynaklanıyor. Kafamızda salona tıkılıp kalmış bir spor anlayışını yıkamıyoruz. Salona gidecek yeterli zamanı ve parası olmayanlara bahane üretemeyecekleri, forma kavuşmanın etkili ve en önemlisi sağlıklı yollarından birini önereceğim sizlere…

Spor ayakkabı ve kendinizi rahat hissedeceğiniz bir kıyafetten başka bir şey gerektirmeyen en etkili egzersiz yöntemlerinden biri. Faydaları ise tabiri caizse saymakla bitmiyor.

Düzenli Koşunun Başlıca Faydaları:

  • Kilo vermenize yardımcı olur. Koşu birçok kas grubunu çalıştırdığı gibi yüksek oranda kalori yakmanıza da olanak sağlar.
  • Kaslarınızı güçlendirir ve iskelet sisteminize katkı sağlar. Bu sayede düzgün bir duruşa sahip olacağınız gibi sakatlanmalarınızın da önüne geçebilirsiniz.
  • Kalp ve damar rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur. Birçok doktor hastalarına düzenli olarak koşmalarını tavsiye etmektedir ve araştırmalar koşunun kanser riskini de azalttığını gösteriyor.
  • Vücut direncini arttırır. Oluşabilecek hastalıklara karşı vücudunuzun tepki mekanizmasını güçlendirir.
  • Sağlıklı bir vücut sağlıklı bir beyin işletim sisteminin ön koşuludur. Düzenli koşan insanların koşmayanlara oranla daha zeki olduğu yönünde araştırmalar bu veriyi destekliyor.
  • Kolesterolü dengede tutmaya yardımcı oluyor. Hatta çoğu uzman birçok ilacın yerini koşunun alabileceğini belirtiyor çünkü koşu kandaki trigliseritleri azaltıyor ve HDL oranını artırıyor. Yani anlayabileceğimiz tarzda söylemek gerekirse; kötü kolesterolü azaltırken iyi kolesterolü artırıyor.
  • Endorfin hormonu sayesinde rahatlamanızı sağlıyor. Bir bakıma stresten kurtulup mutluluğa bir kapı aralamış oluyorsunuz.
  • Enerjik olmanızı sağlıyor. Bu da hayatınızı bir bakıma güçlü, mutlu, enerji dolu bir yön vermenize katkı sağlıyor.