Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Limonun Cilde Faydaları Nelerdir?

Limonun Cilde Faydaları Nelerdir?Limon, en önemli meyve asidi kaynağıdır. İçeriğindeki mineraller, asitler ve vitaminler ile vücudun ihtiyacını karşılayabilen limon, cildiniz için de çok önemli bir destek sağlar. Limon, bulunabilme ve kullanım kolaylığı ile her an ulaşabileceğiniz, çok çabuk etki eden yapısı ile de hızlı sonuç alabileceğiniz; turunçgiller familyasından önemli bir meyvedir. Bazen tek başına, bazen karışımlar ile cildinizi temizler, besler, sıkılaştırır, beyazlatır.

Limonu cildinizde kullandıktan sonra, temizlemeyi ihmal etmemelisiniz ki limon gereksiz kullanım durumunda, tahriş edici de olabilir. Limon, cilt için çok faydalıdır ancak, bazı kişilerde alerjik reaksiyona sebep olabilir. Kullanmaya başlamadan önce, kolunuzun iç tarafındaki hassas deriye 2-3 santimlik bir alana sürerek yarım saat kadar bekleyiniz; herhangi bir kızarma veya kaşıntı durumunda, limonlu bölgeyi bol su ile yıkayınız.

Temizleyici Faydaları

Temizleyici FaydalarıLimonun belki de en büyük faydası, doğal temizleyici etkisidir. Özellikle, siyah noktaların derinlemesine temizlenmesi konusunda, çok etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda, aknelerin çabuk kurumasını da sağlar. Düzenli kullanılması halinde, siyah noktaların ve aknelerin oluşumunu engellemek konusunda da çok faydalıdır. Limonun içeriğindeki asit nedeniyle, aşındırıcı etkisini de unutmamak, kullanımdan sonra kurumaya sebep olmaması için bol su ile yıkanmasını sağlamak gereklidir.

Limonlu suyu, saçlarınızı yıkamak için kullandığınızda saç derisini besler, temizler ve rahatlatır. Son derece parlak saçlara kavuşursunuz. Temizlenmiş ve beslenmiş saç derisi, yeni saç çıkarmaya hazırdır ve var olan saçları da daha iyi besler. Ayrıca aşırı yağlanmayı da engeller. Doğal antiseptik olması sebebiyle, cildin zararlı bakterilerden korunmasını sağlar. Düzenli olarak limonlu su ile silinen yaraların temiz kalması ve çabuk kapanması, bu faydası sayesindedir.

Besleyici Faydaları

Besleyici FaydalarıLimon, içerdiği C vitamini ile cildi besler, canlandırır ve gençleştirir. Limonu cildinize sürdüğünüz zaman, öncelikle temizlik faydasını kullanmış, sonrada temizlediği gözeneklerden nüfuz ederek, cildi beslemesi faydasından yararlanmış olursunuz. İki fayda için tek yapmanız gereken, limon suyunu pamuk yardımı ile cildinize sürmek ve gerektiği kadar beklettikten sonra yıkamak.

İçeriğindeki yağ yakıcı maddeler sebebiyle; bacakların üst kısımlarındaki selülitlerin giderilmesi ve oluşumunun engellenmesi için kullanılabilecek en kolay, doğal ve etkili yöntemdir. Ortadan kesilmiş limonu yuvarlak hareketlerle, masaj yaparak, selülitli bölgeye uygulamak, cildi besleyerek ve derinlemesine etki ederek, cilt altındaki yağların parçalanmasını sağlayacaktır.

Cilt Rengi Faydaları

Cilt Rengi FaydalarıÖzellikle koltuk altı bölgesinde görülen, havaların ısınmasıyla birlikte artan kolsuz ve kısa kollu giysi tercihlerinde, kara kara düşünmeye sebep olan cilt kararmasının en etkili çözümü limondur. Kararan bölgeye, yarım kesilmiş limonu sürmek şeklinde uygulanabilir. Bu yöntem; limonun tüm etkilerini cilde aktarmaya ve bir tür peeling yapmaya sebep olur.

Limonu sürdükten yarım saat sonra, cildinizi yıkadığınız zaman bölgede gözle görülür bir değişiklik fark edersiniz. Limonun ölü derilerin atılması, cildin beslenmesi ve temizlenmesi faydalarından yararlanmış olursunuz. Limonun bir aşka kullanım faydası ise cilt tonunu dengelemektir. Uzun süre kullanımda, cilt lekelerinin giderilmesi, yeni güneş lekelerinin oluşmasını engellenmesi sağlanır. Sadece koyu renkli lekeleri açmaz limon, aynı zamanda, açık renkli leke oluşumlarını da tedavi ederek, cildin normal rengine dönmesi konusunda faydalıdır.

Yumuşatma Faydası

Yumuşatma FaydasıÖzellikle dirseklerde görünen, sertleşmiş derinin yumuşaması için çok faydalıdır. Dirseğe sürülecek limonu yarım saat kadar bekleyip, elle ovalayarak çıkarılması ve ardından yıkanması, derinin yumuşamasını ve ölü derilerin atılmasını sağlayacaktır. Bolca limon sıkılmış bir kova su içinde ayaklarınızı bekletirseniz, terlemeyi geciktiren bir etki ile birlikte, sertleşmiş derinin yumuşadığını görürsünüz.