Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Meslek Seçimi Neden Önemlidir?

Meslek Seçimi Neden Önemlidir?Belli bir yaşa gelene kadar himaye altında yaşayan insan, hayata kendi ayakları üzerinde devam etmek ister. Yaşamını idame ettirebilmek adına her işi yapabilir. Ancak önemli olan severek yaptığı bir mesleğe sahip olmaktır.

İnsan, çevresindekilerin sorduğu büyüyünce ne olacaksın sorusuna çok küçük yaştan itibaren cevaplar arar. Küçük yaşta okul hayatına adım atmakla birlikte, aslında mesleki yokuşa tırmanmaya başlarsınız. Bu bilince, özellikle ortaokul sıralarında ulaşırsınız. Aklınıza yatan meslek, ortaokulda cinsiyetinizle paralel olarak ilerler. Ancak girilen sınavlar, alınan sonuçlar ve elbette tercihler kararlarınız üzerinde değişime neden olur.

Mesleğinize karar vermek adına gideceğiniz lise ve üniversite çok önemlidir. Nitekim okuduğunuz üniversite bölümü, artık mesleğinizi seçtiğinizin kanıtıdır. Önemli olan sevdiğiniz işi yapmanız. Severek çalışmanızdır. İş hayatı ile ilgili kategoride merak ettiğiniz diğer soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Tercih Ettiğiniz Meslek Sizsiniz

Tercih Ettiğiniz Meslek SizsinizKişinin tercih ettiği meslek, gelecekte yaşam kalitesini belirleyen ana unsur olacaktır. Sosyal yaşantınızdan giyeceklerinize kadar etkileyecek olan bu seçim, hayatınızın dönüm noktalarından biridir. Oturacağınız ev, kullanacağınız araba, anılacağınız unvan sizin mesleğinizin doğal bir sonucu olacaktır. Bu nedenle meslek önemlidir.

Elbette bir işiniz seçildikten sonra başka bir mesleğe geçiş yapılamaz diye bir kural yok. Ancak bir kere para kazanmaya başladıktan sonra farklı bir mesleğe geçmeniz, büyük bir risk olarak algılanacak ve özellikle aileniz tarafından durdurulacaksınız. Tercih ettiğiniz meslekte mutlu olmak için üniversite döneminde, akıllı davranıp karakterinize ve size uygun bölümler seçmelisiniz.

Meslek seçimi, bireyin farklı farklı meslekler arasından en iyi yapabileceğine inandığı mesleği tercih etmesidir. Kişinin gelişimini tamamlayabilmesi adına atabileceği en önemli adımlardan biri de meslek seçimidir. Bu seçimde dikkat edilmesi gereken temel konu; kendi özellikleri ve beklentileri ile seçeceği mesleğin özellikleri ve beklentilerinin aynı olmasıdır. Bugün tercih edeceğiniz meslek yarın sizin hayat standartlarınızda büyük değişiklikler yaratacaktır.

Meslek Seçerken Bilinmesi Gerekenler

Meslek Seçerken Bilinmesi GerekenlerBilinmesi gereken ilk husus, kişinin yeterlilikleridir. Birey, meslekten önce kendini tanımalıdır. Siz hangi mesleğe uygunsunuz değil, hangi meslek size uygun bunu düşünmelisiniz. Kendi yeteneklerinizi ve isteklerinizi mesleklere göre belirlemeyeceksiniz. Meslekler, sizin yeteneklerinize göre sıralanacaklar. İstediğiniz meslek olması önemlidir elbette ancak sizi aç bırakacak bir işte çalışmak istemezsiniz. Bu nedenle işin size getireceği imkânları, olabildiğince araştırıp öğrenmelisiniz.

Çalışacağınız meslek grubunun yaşadığınız ülkede standartları nelerdir, bunu bilmelisiniz. Bununla beraber bir mesleği tercih ederken büyüyebilme ihtimallerinize de yer vermelisiniz. Fikriniz ve düşünceleriniz, her zaman bugün olduğu gibi kalmayacak. Biraz zaman geçtikten sonra hayattan farklı şeyler bekleyebilirsiniz. Mesleğiniz, bu beklentilerinizi karşılayabilecek yeterlilikte olmalı.

Meslek Seçimi Önemlidir

Meslek Seçimi ÖnemlidirMeslek seçimi, hayatınızın altın sayfalarından birini aralayabilir. Bununla beraber atacağınız her adım, pahalıya da mal olabilir. Birey, mesleğini seçtiğinde; yeteneklerini, çevresini, ihtiyaçlarını ve muhatap olacağı kişi kategorisini de seçmiş oluyor. Bu nedenle hastalandığınızda güzel bir tedavi görebileceğiniz, kaliteli insanlarla güzel tatiller yapabileceğiniz en önemlisi de kendinizi gerçekleştirebileceğiniz bir mesleği tercih etmelisiniz.

Her mesleği araştırarak karar vermelisiniz. Bunun için dikkat edilecek hususlar, aklınızda yer edinmeli. Mesleğin gerektirdiği iş yükü nedir, size ne kadar iş yükü düşecek? İş, hangi ortamda yürütülüyor? İş sahası, sizin kriterlerinize uygun mu? Bu iş için aranan kriterlere uygun musunuz? Hem fiziksel hem de psikolojik beklentileri karşılayabilecek misiniz? Meslek öncesinde nasıl bir hazırlanma evresi gerektiriyor? Eğitim süreci nelerden oluşuyor ve ne kadar sürüyor? Size ne kadar kazanç sağlayacak ve büyümek istediğinizde buna cevap bulabilecek misiniz? Bu soruları hem kendinize hem de meslekte yer edinmiş isimlere sorduğunuzda, tatmin olacağınız cevaplar alırsanız adımınızı daha sağlam atarsınız.