Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Mobbing Nedir? Mobbinge Karşı Neler Yapılmalı?

Mobbing Nedir? Mobbinge Karşı Neler Yapılmalı?Mobbing, iş dünyasında birçok çalışanın sıklıkla karşılaştığı bir durumdur. Özellikle kadın çalışanlar işverenler veya diğer mesai arkadaşları tarafından mobbinge mazur kalabilirler. Mobbing, kelime anlamı olarak taciz, psikolojik baskı ve şiddet olarak açıklanabilir. Genellikle işverenler tarafından kadın çalışanlara, iş dünyasındaki üst rütbeler tarafından kendi altındaki kişiler üzerinde ortaya çıkmaktadır.

Birçok kadın mobbing nedeniyle iş yerinden ayrılmak zorunda kalmaktadır. Mobbing, iş yerinde bir veya birden fazla kişi tarafından uygulanabilir. Mobbinge maruz kalan kişi başlarda sessiz kalsa da bu durum psikolojisini olumsuz etkilemektedir. İlk başlarda çok hissedilmeyen mobbing genel olarak gittikçe şiddetini artırmaktadır. Kadınlar tarafından sık şikâyet konusu olan bu durum, yasal olarak güvence altına alınmış ve suç sayılmaya başlanmıştır. Çalışan haklarını bildiği sürece mobbinge maruz kaldığında izlemesi gereken yolu izleyerek psikolojisi olumsuz etkilenmeden veya işinden olmadan bu durumdan kurtulabilir.

Mobbing Nasıl Ortaya Çıkmaktadır?

Mobbing Nasıl Ortaya Çıkmaktadır?Bir kişi size mobbing uygulamak istiyorsa belli yollar izleyecektir. Bu yollar genel olarak tüm mobbing şikâyetlerinde aynıdır. Öncelikle mobbing uygulayan kişi sizi bir anda iş yerinde yetersiz, güçsüz ve başarısız göstermek için çabalayacaktır. En ufak hatanız bile şirketin batması söz konusuymuş gibi değerlendirilebilir. İş yerinde diğer çalışanlar tarafından da size güvenilmediği hissettirilmeye çalışılabilir.

Size bir görev vererek bunun için yeterli olmayan sürede sizin bitirmenizi isteyebilirler. İş yerinde olan ve bilmeniz gereken bilgileri, gelişmeleri, evrakları sizden saklayabilirler. İş yerinde sizi görmezden gelerek, yalnız bırakmak için çabalayabilirler. Eğer üst düzeyde ve belirli yetkileriniz varsa bunlar azaltılabilir veya tamamen elinizden bir anda alınabilir. Kadın çalışanlara yönelik mobbing genellikle sözlü veya fiziksel taciz olarak görülmektedir.

Mobbing Nasıl İspat Edilebilir?

Mobbing Nasıl İspat Edilebilir?Mobbing yani psikolojik şiddetten şikâyetçiyseniz bunu somut belgeler ile ispatlamanız istenir. Bunun için size psikolojik baskıda veya tacizde bulunan kişiyi açıkça uyarmalı ve bu uyarıyı diğer çalışanların yani tanıkların yanında yapmalısınız. Eğer işveren konumunun dışında bir kişi mobbing uyguluyorsa, işverene giderek işine son verilmesini veya cezalandırılmasını talep etmelisiniz. Başınıza gelen olayları, gereksiz veya farklı evrakları, iş dışındaki anlamsız emirleri kayıtlı tutmalısınız.

İş yerindeki kişilerde hakkınızda tanıklık ederek imza atarlarsa işiniz daha kolaylaşacaktır. Mobbing nedeniyle tıbbi veya psikolojik bir tedavi aldıysanız bu da mahkemede önemli bir delil olarak görülecektir. İş yerinde siz dışında birkaç kişi daha psikolojik baskıdan şikâyetçiyse grup halinde hareket etmeli, işverene veya diğer amirlere durumu mutlaka bildirmeniz gerekiyor.

Mobbing’in İnsan Psikoloji Üzerindeki Etkileri

Mobbing’in İnsan Psikoloji Üzerindeki EtkileriPsikolojik baskı, taciz psikolojiyi olumsuz etkileyen önemli bir olaydır. Birçok kişi iş yerinde gördüğü mobbing nedeniyle psikolojik tedavi görmektedir. Mobbing, öncelikle kişinin iş yerinden soğumasına, meslekten uzaklaşmasına ve başarılarında düşüşe neden olmaktadır. Paranoya ve kafa karışıklığı yaratmaktadır. İnsanlardan utanma, sürekli öfke ve gerginlik hali, iç huzursuzluk gözlemlenmektedir. Şiddeti değişkenlik gösteren psikolojik baskı ve taciz başlarda önemli görülmese de daha sonraları uyku bozukluklarından kalp krizlerine kadar birçok sorun doğurabilir.

Mobbingten Korunma Yöntemleri

Mobbingten Korunma YöntemleriMobbinge maruz kalan bir kurbansanız öncelikle yasal haklarınızı öğrenmelisiniz. Bu konudaki öğrendiklerinizi, yapılması gerekenleri üstünüzle paylaşmalısınız. İş yerinde mobbinge karşı korunma ve yasal yaptırım uygulamaları isteyebilirsiniz. Bu caydırıcı bir yöntem olacaktır. Tıbbi ve psikolojik yardım almak size yol gösterici ve rahatlatıcı olduğu kadar mahkemede de delil olarak sayılacaktır. Verilen gereksiz emir gibi durumları yazılı belgeler halinde elinizde bulundurmalısınız. Mobbinge maruz kaldığınızı diğer çalışanlar ile paylaşarak herkes içerisinde mobbing uygulayan kişiyi uyarmalısınız. İş arkadaşlarınızın tanıklık yapmasını talep edin.