Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Mükemmeliyetçiliği Bırakın

Mükemmeliyetçiliği BırakınHepimiz kendimiz ve çevremizdekiler adına en güzeli, en iyiyi isteriz. Peki nedir bu iyinin güzelin sınırı, dur noktası. Ailemizin, arkadaşlarımızın, çevremizin, sevgilimizin, çocuklarımızın, kocamızın, torunlarımızın, medyanın, patronunuzun dayatmasıyla kendimiz olmaktan çıkıp “mükemmel insan”a mı bürünüyoruz. Daha doğrusu mükemmel insana bürünebiliyor muyuz, bu mümkün mü?

Aslında gerçek birçok örneği vardır ve birçok filme konu olmuştur mükemmeliyetçilik. Başarılı, güzel, hayatta istediği hedeflerin birçoğuna ulaşmış ve birçoğuna da yaklaşmış kadın bir türlü istediği mutluluğu elde edemez ve başta aşk ilişkileri olmak üzere hayalkırıklıklarıpeşini bırakmaz. Biz de televizyon karşısında “Daha ne istiyor ki!” demekten alamayız kendimizi. Peki biz kendi hayatımıza da televizyondan izler gibi eleştirel bir gözle bakıyor muyuz?

  • Elimizdekiyle yetinip mutlu olmak bir kenara başarılarımızın ardından “evet işte her şey tamam, aferin.” Diyebildiğimiz bir anımızı hatırlamayız. İnsanın doğası gereği olsa gerek yetinmiyoruz. Adem’in elmaya eli uzandığından beri bu böyle. Bunu kabullenin ve size vereceğimiz küçük önerilerle farkındalığınızı artırın.
  • Kendi duygularını anlayıp yön verebilmek hayatınızı şekillendirebilmenizin ilk koşulu. Kendini olduğu gibi kabullenmek doğru olan ama bunun için kendinize başka bir insan gibi dışarıdan bakıp empati kurmalısınız.
  • Duygularınıza odaklanın. Mantık elbette çok önemli fakat istekler çoğu zaman mantığın sınırlarını zorlayabilir. Duygularınızın rotanızı belirlemesine izin verin ve bırakın mantık gerektiği yerde devreye girsin.
  • Yol ayrımlarını dikkate al. Seçimlerinde en iyisini değil sana en iyi gelecek olanı seç. Ve yoluna devam et. Geride bıraktıklarına asla dönüp bakma.
  • Başarının farkında ol. Hep en üst başarıya odaklanıp o yola giderken elde ettiğin başarıları görmezden gelme. Otur, soluklan ve kendini tebrik et.
  • Başkalarının hayatına karışmasına izin verme. Seni ne kadar seviyor ve senin için en iyisini isiyor olduğuna inandığın her kişiye bunun için teşekkür et ve kendisine bir yol sunduğu için sevindiğini ve düşüneceğini söyle fakat kimseyi mutlu etmek adına kendi hayatından fedakarlık yapma.