Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Plates Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Plates Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?Bazılarının vücut yapısı, çok hareketli sporları yapmaya uygun değildir. Bazıları ise yaşadığı hastalıklar nedeniyle vücut yapısının güçsüzleşmesinden dolayı spor yapamamaktadır. Plates aslına bakılırsa bu kişilerin işine yaraması mantığıyla ortaya çıkmış bir aktivite. Sağlıklı bir vücut yapısında uygulandığında da büyük etkileri olduğu görüldüğünden, birkaç basit alet ile yapılarak, vücut yapısını sağlamlaştırmak ve daha fit bir görüntü elde etmek için kullanılmaktadır.

Görülmektedir ki bazı vücut şekillerinde, zayıf ve neredeyse 0 yağ dokusu olsa bile, fit görüntü elde edilememektedir. Çünkü kasların yeterince çalışmadığı bir vücut, yağlar olmasa bile, fit görüntü vermemektedir. Kaslar zinde ve sağlıklı olması için, yapılması gereken pek çok hareket vardır. Koşarak veya yürüyerek, kalça ve bacaklarda kaslar düzgünleşebilir; ancak belden yukarısı için yeterli değildir. Plates, burada devreye girer.

Plates Nedir?

Plates Nedir?Joseph Hubert Plates tarafından, yaklaşık 100 yıl önce geliştirildi. Geçirdiği çocuk hastalıkları nedeniyle, hep yapmak istediği vücut geliştirmeden uzak kalmak zorunda olan Plates, uzun yıllar boyunca yaptığı araştırmalar ve denemeler sonucunda bu metodu buldu. Kendisine uyguladığında, umduğundan da iyi sonuçlar elde eden Plates, savaş sırasında yaralanan askerlerle ilgilendiği kampta, aynı metodu yaralı askerlere de uygulatarak, askerlerin yaralarından dolayı hareketsiz kaldığı halde, kaslarının sağlıklı kalmasını ve vücut dirençlerinin artmasını sağlamıştır. Plates, ülkemizde federasyonu olmasına rağmen, müsabakası yapılamadığından bir spor olarak değil, fizik tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir.

Çeşitleri Nelerdir?

Çeşitleri Nelerdir?Genel olarak ayrıldığı üç çeşidi vardır:

  1. Matwork: Yerde ve bir mat üzerinde, genellikle yardımcı alet kullanmadan yapılan plates çeşididir. En yaygın ve diğerlerine göre kolay olan çeşittir.
  2. Aletli Plates: Cadillac, barrel, trapeze table gibi, bu iş için özel olarak üretilmiş ve genellikle spor salonlarında veya fizik tedavi merkezlerinde bulunan aletlerle yapılan, biraz daha üst seviye bir plates çeşididir.
  3. Yardımcı Aletlerle Plates: En çok ve sık kullanılan alet, muhtemelen plates topudur. Plates bandı, plates çemberi de çok kullanılan yardımcı aletlerdendir. Matwork ve aletli plates arasında kalan, orta zorlukta bir seviyedir.

Nasıl Yapılır?

Nasıl Yapılır?Plates, ne yapacağınızı biliyorsanız; tek başınıza ve aletsiz de yapabileceğiniz bir spordur. Ne yapacağınızı bilmiyorsanız, mutlaka bir eğitmen kontrolünde yapmalısınız. Bu konuda çekilmiş eğitim videolarından da yararlanabilirsiniz ama en doğrusu, bir uzmanın size doğru hareketleri göstermesidir. Yanlış yapılan hareketler, faydadan çok zarar verecektir. Plates, koşmak ve yürümek gibi basit şekilde yapılabilen bir disiplin olmadığından, mutlaka ne yapmanız gerektiğini biliyor olmalısınız.

Yaratıcısı tarafından kontroloji olarak da isimlendirilen platesin 6 temel prensibi vardır:

Yaratıcısı tarafından kontroloji olarak da isimlendirilen platesin 6 temel prensibi vardır:Nefes: Hareket başlarken derin nefes alma, hareket geri döndürülürken hızlı ve kuvvetli şekilde nefes verme prensibidir. Bu sayede, oksijen alımının arttırılması, kanın temizlenmesi hedeflenir.
Kontrol: Yapılan hareketler sırasında vücudun sürekli dinlenmesi, verilecek işaretlerin doğru anlaşılması prensibidir. Kas merkezli çalışıldığından, yanlış hareketleri ve istenmeyen sakatlıkları engellemek amaçlanmaktadır.
Tempolu Hareket: Acele etmeden, çabuk sonuç için gereksiz kas zorlamaları yapmadan, sakin ancak tempolu şekilde hareket serilerinin yapılması prensibidir.
Konsantrasyon: Plates yapılırken yapılan işe konsantre olunması, böylece kontrolün ve vücut dinleme prensiplerinin de düzgün işlemesini amaçlayan plates prensibidir.
Merkezleme: Yapılan hareketler; göbek, kalça ve bel merkezlidir. Üst bedeni hedef alan hareketler ve esneme, uzama yaratma amacındaki prensiptir.
Kesinlik: Yapılan hareketlerin, üstünkörü ve öylesine değil; amacına uygun şekilde ve tam fayda için kuvvetli yapılması prensibidir.