Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Sağlık için Spor Yapmak Gerek!

vSağlık için Spor Yapmak Gerek!Her doktorun sağlıklı bir yaşam için önerilerinden birisidir spor yapılması. Spor ile vücudumuzun hareketleri daha kolaylaşır ve daha sağlıklı bir hale gelir. Kireçlenme ve yağlanmanın önüne geçen spor faaliyetleri kalbin de iyi çalışmasını sağlar. Ülkemizde özellikle bayanlarda spor merakı oldukça fazladır. Genellikle kilo vermek için spor faaliyetlerine girişirler. Kendilerinde var olan birkaç kilo için spor salonlarına yazılır ve çeşitli aletler ile kilo vermeye çalışırlar. Aslında temelde kilo vermek için değil de sağlıklı yaşam için spor yapma düşünesi en güzel düşünce olacaktır. Çünkü kilo verildikten sonra genellikle spor bırakılmaktadır. Bu da tekrar sorunların görülmesine ve uzun vadelerde hareketsiz ve sporsuz yaşamın hastalıklara neden olmasını tetiklemektedir.

Bugün bayanların en çok dert yandığı şikâyetleri kilo alma potansiyellerinin fazla olmasıdır. Ülkemizdeki bayanlar erkeklere oranla daha fazla kilo alma yetisine sahiptirler. Bir de ülkemiz bayanları genellikle bel, basen ve kalça bölgelerinden kilo almaktadırlar. Bu da bölgesel zayıflama tedavilerinin yaygınlaşmasına neden olmuştur. Özellikle liposakşın denilen belirli bölgelerden yağ aldırma işlemleri çok fazla tercih edilmektedir. İzlediğimiz yabancı filmlerde insanların sabahları birkaç kilometre koştuklarını görüyoruz. Aslında kilolu olmayan ve gayet sağlıklı görünen bu insanların sağlıklı yaşam için koştuklarını söyleyebiliriz. Ülkemizde de sadece sağlık için koşuların yapılmasını ümit ediyoruz.

Bir de genellikle ekonomik durumu yüksek kesimden bayanlar arasında dönem dönem moda sporlar ortaya çıkmaktadır. Bunlarda birisi yogadır. Hem spor hem psikolojik huzur bulmak için yapılan belirli hareketlere dayalı bir meditasyon şeklidir yoga. Zengin ve elit bir kesim tarafından çok tercih edildiğini bir dönem görmüştük. Bir de aslında zayıflatmadığı ve sağlıklı yaşam için önemli olduğu vurgulanan plates de bir dönem çok yaygınlaşmıştı. Fakat çoğu insan plates hareketlerini zayıflamak için kullandı ve yüksek performanslar ile başarılı olanlar da oldu.

Salonlarda ve bazı değişik felsefelerle yapılan sporlardan önce açık havada yürünmesi daha sağlıklı olacaktır. Çoğu sağlık uzmanı salonda yapılacak bir saatlik yürüme yerine açık havada yarım saat yürümenin daha yararlı olduğunu vurgulamıştır. Eğer imkân var ise açık havada yürüyüş ve bir müddet sonra da koşu yapılması oldukça sağlıklı olacaktır.