Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Spor Yaparken Nasıl Beslenmeliyim?

Spor Yaparken Nasıl Beslenmeliyim?İskelet ve kas sistemimizin sağlıklı olması için spor çok önemli. Vücudumuza gerekli oksijenin pompalanmasına yardımcı olan spor toksinlerden arınmamızı da sağlar. Düzgün bir duruş ve ideal kiloya ulaşmamızda birinci şart olan spor vücuda esneklik kazandırarak genç bir görünüme sahip olmayı sağlar. Salgılanan hormonlar sayesinde stresten uzaklaşarak sağlıklı bir bedenin yanında mutlu bir insana da dönüşürüz.

Günümüz şartlarında teknolojinin de gelişmesiyle spor bir kenara fiziksel aktivitelerimiz de minimum düzeye indi. Bu açıdan egzersiz yapmayı ihmal etmemek gerek. Egzersizlerimizi ideal kiloya ulaşana dek değil yaşamımızın bir parçası, rutin bir aktivitemiz olarak yapmalıyız.

Spor yapmayı rutin bir aktiviteye çevirmeden önce beslenme önerileri almanız faydalı olacaktır. Genel olarak spor yaparken nasıl beslenmeniz bir kenara spordan önce ve sonra nasıl besleneceğiniz ve ne zaman yemek yiyeceğiniz de önemli.

Spor Yapanlara Başlıca Beslenme Önerileri:

  • Sıvı tüketimine dikkat edin. Su vücudunuzun yenilenmesi ve toksin atımı açısından size yardımcı olacaktır. Günde en az 2 litre su için.
  • Öğün atlamayın. Spor yaparken fiziksel aktivitelerinizin artmasıyla besine duyacağınız ihtiyacı artıracaktır.
  • Ağır fiziksel aktiviteler karbonhidrat ve proteinin daha fazla tüketilmesini gerektirir. Bu açıdan doktorunuzun önerilerini dikkate alın.
  • Spor öncesi ne çok aç ne de çok tok olmalısınız. Normal ölçülerde bir öğün yaptıysanız 2 saat, sınırları biraz zorladıysanız 3-4 saat sonra spora başlamanız yerinde olacaktır.
  • Spor sonrası fazla abartmamak koşuluyla bir şeyler tüketin. Karbonhidrat ve protein alımı spor sonrası önemlidir.
  • Egzersiz aralarında da su içmeye özen gösterin.
  • Egzersizlerinizde doğru nefes alımına dikkat edin. Burundan nefes alıp, ağızdan verin.
  • Diyetle birlikte spor yapıyorsanız bunu doktorunuza belirtin. Gıdaların yetersiz kaldığı durumlarda gerekli vitamin ve minerallerin takviyesi yerinde olacaktır.