Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Tatlı Krizi Nasıl Önlenir?

Tatlı Krizi Nasıl Önlenir?Hanımlar, kış ayında olabiliriz ama önümüz malum yaz. Kış aylarında alınan kiloların verilme zamanı geldi de, geçiyor bile. Yaz geldiğinde “o bikiniye nasıl girerim” düşüncesiyle bunalıma girmek yerine, önleminizi şimdiden alın.

Bir ara not olarak; şiddetli diyetlere başlamak yerine, 4 mevsim yediklerinize dikkat etmelisiniz. Dengeli beslenmeli ve düzenli spor yapmalısınız. Unutmayın, yaptığınız diyetler kalp kaslarınızın zayıflamasına yol açabilir ve kalp krizi geçirme olasılığınızı arttırabilirsiniz!

Tatlı krizi birçok kadının başının belası. Hem o tatlılar, çikolatalar olmadan yapamayız hem de aldığımız kilolardan şikayet ederiz. Uzmanlar dayanılması en zor krizlerden birinin tatlı krizi olduğunu söylüyor. Yani kendinizi suçlamanıza gerek yok, tatlı krizi geldiğinde en zor durumlardan biriyle karşılaşıyorsunuz. Hele ki, bir diyet programı uygularken, tatlı krizinin tutarsa, verdiğiniz tüm emek çöpe gidebilir.

Aynı zamanda tatlı krizi yalnızca kilo olarak karşınıza çıkmıyor. Kan şekerini ani yükselten tatlı gibi glisemik indeksi yükselten besinlerle beslenen bireylerin, kalp ve diyabet hastalıklarına yakalanma riskleri de artıyor. Yapılan son araştırmalara göre; şeker oranı yüksek diyetlerin, kanser riskini de arttırdığı kanıtlandı. Yani anlayacağınız tatlılar adının aksine adeta bir ZEHİR!

Aşırı tatlı tüketimi, cilt kırışıklığı, yaşlanmadan bağışıklık sisteminin zayıflaması, çocukluk çağında zihinsel ve bedensel gelişimin olumsuz etkilenmesi, stresi arttırması gibi yan etkilere sahip diyebiliriz. İşte bu sorunlarla karşılaşmamak için tatlı krizi ile başa çıkmanız gerekiyor.

Gelelim; tatlı krizi nasıl atlatır sorusuna:

Öğün Atlamayın

Öğün AtlamayınSağlıklı bir yaşam için düzenli bir beslenme alışkanlığınız olmalıdır. Aynı zamanda tatlı krizini de önlüyor. Tatlı krizine girmemek için sabah, öğlen ve akşam öğünlerini atlamayın. Çünkü düzenli beslenerek kan şekerinizi de düzenlersiniz ve tatlı isteğinizi otomatikman engellemiş olursunuz.

Ana öğünlerin atlanması ve uzun süre aç kalınması sonucunda kan şekerini ani düşüş yaşar. Bunun sonucunda da tatlı isteğiniz artar. Günde 3 saatten uzun aç kalmamanız, 3 ana öğünü atlamamanız, en az 1 ara öğün ile sağlıklı atıştırmalıklar tüketmeniz tatlı krizinizi önlüyor.

Doğru Tatlıyı Seçin

Doğru Tatlıyı SeçinÖğünleriniz düzenli olmasına rağmen yine de canınız tatlı çekiyorsa, doğru tatlıyı seçerek sonuçlarını hafifletebilirsiniz. Tatlı ürünleri hayatınızdan tamamen çıkarmanız da, yanlıştır. Bu nedenle doğru tatlıyı seçmeniz gerekiyor.

Kuru meyvelerine arasına koyacağınız fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler; bir parça bitter çikolata veya sütün içine ilave edeceğiniz kakao ve tarçın tatlı isteğinizi giderecektir. Aynı zamanda muhallebi, keşkül, sütlaç gibi sütlü tatlılar ve dondurma kan şekerinizi diğer tatlılara göre daha yavaş yükseltiyor.

Çilek Yiyin

Çilek YiyinGlisemik indeks değerleri, düşük, orta ve yüksek olarak 3’e ayrılmaktadır. Glisemik indeksi düşük besinler kan şekerinin daha yavaş yükselmesini sağlarken, tok kalmanızı da sağlar.

Glisemik indeksi, 55’den aşağıda olanlar düşük, 55 – 70 arası olanlar orta ve 70 – 100 + olanlar yüksek olarak adlandırılır. Düşük glisemik indeksli kiraz, çilek, elma ve armut gibi meyveler, kan şekerinizi daha az ve kademeli yükseltirken, birer lif kaynağı olmaları nedeniyle sindirim sisteminizi de düzenlerler. Günde 3 – 5 porsiyon kadar tüketmeniz de bir sakınca yoktur.

Sakız Çiğneyin

Sakız ÇiğneyinSakız çiğnemek de birçok uzmana göre iştahınızı kesiyor ve tatlı krizini önlüyor. Araştırmalarla da bu durum kanıtlanmış. Sakız çiğneyenlerin çiğnemeyenlere göre daha az enerji aldığı saptanmış durumda. Tatlı krizinizle savaşmak için şekersiz sakız çiğnemek eğlenceli bir aktivite olabilir.

Acı Yiyin

Acı YiyinCanınız tatlı çektiği zaman acı yemeniz de öneriler arasında. Kadınların özellikle adet dönemlerinde iştahlarının fazla arttığı ve kontrol etmenin neredeyse imkansız olduğu biliniyor. Karbonhidratlı yiyecek tüketme ve aşırı tatlı yeme isteği de cabası. Adet döneminde magnezyum düzeyi azaldığı için tatlı isteğiniz de artıyor. Magnezyumun yanı sıra vücudunuzda demir ve B6 vitamini seviyelerinde de azalmalar yaşanıyor.

Çin tıbbı stratejilerini denemekte fayda gören uzmanlar, canınız tatlı istediği zaman önlemek için acı yiyecekler yenebileceğini söylüyor. Tam bir ters tepki değil mi? Acı yiyecekler, tatlı krizinin önüne geçiyor ve özellikle zeytin, hindiba, roka, turp gibi yiyeceklere önem verilmesi gerekiyor.

Adet döneminde azalan magnezyum, demir ve B6 vitamini düzeyi için de, pekmez ve siyah üzüm öneriliyor. Aynı zamanda tatlı isteğinizi bu faydalı gıdalarla engelleyebilirsiniz. Günlük 1 yemek kaşığını geçmeyecek kadar pekmez veya günlük 1 avuç siyah üzüm hem faydalı hem de tatlı kriziyle baş ediyor.

Nefes Egzersizleri Yapın

Nefes Egzersizleri YapınTatlı bir şeyler yemek istediğiniz zaman başka faaliyetlere odaklanmanız da işe yarıyor. Mesele tatlı krizine girdiğiniz zaman alın telefonu ve bir arkadaşınızı arayın. Mümkünse yürüyüşe çıkın, bilgisayarda oyun oynayın, dergi karıştırın, sosyal medyayı ziyaret edin. Emin olun işe yarayacak. Bu faaliyetleri yaptığınız zaman ilk 10 dakika içinde tatlı isteğinizi unutacaksınız. Aynı zamanda nefes egzersizleri ile de gevşeyebilirsiniz.

Stresten Yiyorsanız, Yardım Alın

Stresten Yiyorsanız, Yardım AlınEğer stresli olduğunu zamanlarda koca bir dilim yaş pasta yiyor veya çikolataya gömülüyor olabilirsiniz. Stres, mutsuzluk, depresyon, üzüntü gibi duygusal sorunlar tatlı iştahınızı kabartıyor. Stres ve üzüntü durumunda tatlı tüketiminiz artıyor ve bunu sürekli yaşıyorsanız, bir destek almak en doğru yol. Duygusal yeme atakları, istenmeyen kiloların en büyük nedenlerinden ve yapılan çalışmalar ile tatlı krizinin en büyük nedenlerinden biri.

Gurmar Çayı İçin

Gurmar Çayı İçinGeleneksek Hint Tıbbı’nda öne çıkan ayurvedik bir bitki olan gurmar, tatlı krizinizi engelliyor. Gurmar çayının, şeker emilimini ve yağ depolanmasını azalttığı söyleniyor. Aynı zamanda tatlı isteğini de azaltıyor. İnsülin ve şeker düşürücü ilaç kullanan kişilerinse doktora danışmadan bu çayı içmemeleri de belirtiliyor. Aynı zamanda tatlandırıcı ve diyabetik ürünlerden uzak durmanız da öneriliyor. Uzmanlar canınız tatlı istediği zaman sahte tatlılar yerine sağlıklı tatlılar tüketmenizi öneriyor.

Kendinizi Ödüllendirin

Kendinizi ÖdüllendirinTatlı yemediğiniz zamanlar için kendinizi ödüllendirin. Örneğin çok beğendiğiniz bir ayakkabı var ve aklınızdan çıkmıyor. Ama ihtiyacınız yok. Bunun tatlı kriziyle ne ilgisi var demeyin. Bir süre belirleyin ve bu süre içerisinde tatlı ile savaşın. Başarılı olduğunuz takdirde de kendinize bir ödül verin ve gidip o ayakkabıyı alın. Son derece etkili olduğu yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır.

Her Seferinde Farklı Taktik

Her Seferinde Farklı TaktikTatlı krizini engellemek için çare tamamen kendinizde ve bunu önlemek için uygulayabileceğiniz birçok aktivite olduğunu gördünüz. Daha birçoğunu kendiniz de üretebilirsiniz. Uzmanlar tatlı krizini her seferinde farklı yöntemlerle engellemenizi de belirtiyor. Yani canınız tatlı istediği zaman tek bir yönteme bağlı kalıp kendinizi buna yoğunlaştırmayın. Yoğunlaştığınız zaman canınız daha fazla tatlı isteyecektir. Bu nedenle her seferinde farklı bir yöntem uygulayın.