Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?Kadınlar için güzel görünmeleri çok önemlidir. Ve bir kadının güzel görünmesini sağlayan en önemli şey temiz ve ışıldayan görüntüsü olmaktadır. Temiz görüntü denildiğinde ilk akla gelen diş temizliği ve ellerin bakımlı görünmesi ise kadınların kendilerinde özen gösterdikleri kadar karşı cins üzerinde de en çok dikkat ettikleri konuların başında gelmektedir.

Kadınlar için estetik ve güzel görüntü çok önemlidir ve bu görüntüyü yakalamalarında en etkili silahlarından biri ellerin bakımlı ve temiz görünmesidir. Ellerin bakımlı görünmesi ise düzenli krem kullanımı ile yetersiz kalabilmektedir. Tırnakların da her daim temiz görünmesi ellerin ışıldayan görünüme kavuşması için çok önemlidir.
Tırnakların bakımlı ve ışıltılı görünmesi için haftalık bakım yapılması gerekmektedir. Bu bakım ritüeline ilaveten elleri kullanarak yapılan işlerde ellerin yıpranmaması için dikkat edilmeli mümkünse koruyucu eldivenler giyilerek iş yapılmalıdır.

Ellerin Bakımlı Görünmesinin Sırrı Nedir?

Ellerin bakımlı görünmesi kadınlar için güzel görünmek konusundaki ilk şarttır denilebilir. Ellerin bakımlı görünmesini sağlayan ise tırnakların bakımlı ve güzel manikür yapılmış olmasıdır.

Tırnaklarınıza yaptıracağınız bakımın uzun süre kalıcı olmasını istiyorsanız ellerinizi kullanarak yaptığınız işlerde dikkatli olmalısınız. Özellikle ev temizliği ve bulaşık yıkamak gibi ellerin yoğun olarak kullanıldığı aktivitelerde dikkatli olunmalı ve iş yapmaya engel değilse eldiven kullanılması faydalı olacaktır.

Su ile temas eden ellerin neminin de korunması tırnaklar için büyük önem taşımaktadır.

Tırnakların Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ellerin ve tırnakların bakımlık görünmeleri için öncelikle sağlıklı olmaları gerekmektedir. Bu sağlıklı görüntüye ilk olarak vitamin ve mineral bakımından zengin besinler yiyerek adım atabileceğiniz gibi vitamin takviyeleri de almanız faydalı olacaktır. Bunun haricinde tırnaklarınızın sağlıklı olması için dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır;

Manikür yaparken kullanacağınız aletlerin steril olmasına, hem kendi evinizde hem de kuaför salonlarında, büyük önem göstermelisiniz. Manikür aletleri ile bulaşacak mikroplar ile hastalıklara yakalanmanız istenmeyen durumları ortaya çıkarabilecektir.

  • Ellerinizle iş yapıyorsanız eldiven kullanmalı, tırnaklarınızı dış etkenlerden korumalısınız.
  • Oje kullanıyorsanız eve geldiğinizde ojelerinizi çıkarmalı ve tırnaklarınızın hava almasını sağlamalısınız.
  • Elleriniz için kullandığınız kremlerin tırnakları da besleyici özelliği olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Tırnaklarınızı sert kapakları açmak cisimleri yerinden oynatmak için kullanmamalısınız.
  • Güneş ışınları tırnaklarınıza zarar verebilir, güneşlenirken tırnaklarınızı da korumayı unutmamalısınız.
  • Günlük badem yemeye özen göstermelisiniz ki tırnaklarınız bu şekilde içten beslenecektir.

Tırnaklara Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

  • Tırnaklara yapılacak bakım haftalık olarak tekrar edilmelidir. Ayrıca mümkünse ayda bir defa profesyonel bakım hizmeti veren salonlarda tırnaklara bakım yaptırılmalıdır. Evde kendi başınıza tırnaklarınıza bakım yapmak istediğinizde öncelikle manikür için ellerinizi sabunlayıp ılık bir kâse suyun içinde ellerinizi beş dakika kadar bekletmelisiniz.
  • Ilık su sayesinde yumuşayan tırnak kenarlarındaki etlerinizi manikür makası ile dikkatlice keserek almalısınız. Bu işlemi yaparken kesinlikle etleri çekerek koparmamalısınız. Nazikçe kesmek en doğrusu olacaktır.
    Sonrasında tırnaklarınızı istediğiniz boyutlarda kesmeli ve törpülemelisiniz. Törpü yaparken tırnak yanlarını çok sert törpülememelisiniz ki zayıflayıp kırılmasınlar.

Son olarak, manikürünü yaptığınız tırnaklarınıza bakım kremleri sürerek tırnak bakımınızı bitirebilirsiniz. Tırnak bakımınızı bir ritüel haline getirip haftalık yapmalısınız. Bakımlı görüntüyü uzun süre korumak için de tırnak sağlığını korumak için aldığınız tüm önlemleri uygulamaya devam etmelisiniz. Çok daha sağlıklı tırnaklara kavuşmak için geceleri uyumadan önce uygun bir tırnaklara da bakım yapan el kremi ile ellerinizi iyice kremledikten sonra pamuklu kumaştan yapılmış bakım eldivenlerinden giymeniz de çok faydalı olacaktır.