Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Yeni Yıla Etkili Bir Başlangıç Yapmak İsteyenlere Öneriler

Yeni Yıla Etkili Bir Başlangıç Yapmak İsteyenlere ÖnerilerYeni yılda herkesin beklentisi farklı olsa da istenilen ortak nokta paradır. Para olmadan; Abraham Maslow‘un insan psikolojisine bağlı olarak hazırlamış olduğu ihtiyaçlar hiyerarşisi teorisi içerisinde yer alan çoğu hususun karşılanması mümkün değildir. Gerçekten de günümüzün en büyük ihtiyacı paradır. Elbette ki mutluluk, huzur ve sağlık gibi hususlarda önemli unsurlardır. Kişinin hayata daha olumlu ve ılımlı bir şekilde yaklaşmasını sağlayan konular bile tamamen duygusaldır. Bu nedenle 2017’ye etkili bir başlangıç yapmak istiyorsanız; önce derin bir nefes alın ardından yazacağım önerilere dikkat verin.

2016 yılından çoğu kişi isteklerini alamamıştır. Hatta aranızda “yeter artık, bir an önce yeni yıla girelim” diyenleriniz vardır. Çünkü her yeni yıl, yeni bir umuttur. Herkes daha etkili bir başlangıç yapmak için kendine sözler verir. Önemli olan kuşkusuz ki verilen sözlerin tutulmasıdır. Alınan kararların uygulanmasıdır. Bunun için bilmeniz gereken nokta vardır. En önemli nokta yapılacaklar listesi oluşturmaktır. Bu konuda yeni yılda beklentilerinize karar vermelisiniz. İstediğiniz konulara öncelik vermelisiniz. Bunları liste haline getirerek her gün görebileceğiniz bir yere asmalısınız. Planlı bir şekilde ilerlediğiniz sürece yapılacaklar listenizde yer alan maddeleri hayata geçirebilirsiniz. (Detaylı bilgi için burayı tıklayın!)

Kendinizi mutlu hissettiğiniz sürece yaşama bağlılığınız artar ve hayata daha ılımlı bir şekilde bakmaya başlarsınız. Planlarınızı ertelemezsiniz. Yapılacak işler gözünüzde büyümez ve dağ gibi görünen dosyalar, biriken işler kolaylıkla bitiverir. Bu nedenle mutlu olmanızı sağlayacak yolları araştırmalısınız. Bu yollar arasında sizi motive edebilecek alternatif faaliyetleri hayata geçirmelisiniz. Bu sayede yeni yıldan beklentilerinizi fazlasıyla karşılayabilirsiniz. İnsan mutlu olduğu sürece güçlüdür. Mutsuz olduğunda güçsüzdür ve içine kapanıktır. (Kendinizi daha iyi hissetmenin yollarını bulmanızda yardımcı olacak konular hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın!)

Mutluluk gelip geçici bir kavramdır demeyin. Çünkü insanlar mutlu iken yaptığı bütün her şeyden zevk alır. Öyle ki geçmişe dönük bir düşünün, kendinizi en iyi hissettiğiniz anı hatırlayın. Ne kadar da mutluydunuz değil mi, hepinizin cevabının evet olduğunu biliyorum. Bu yüzden 2017’ye sağlam bir başlangıç yapmak istiyorsanız öncelikle kendinizi sevin ve değerli olduğunuzu bilin. Siz kendinizi değerli hissetmediğiniz sürece kimse sizi değerli görmez bunu bilin. Tepeden tırnağa bu söylediklerime dikkat verin. Eşyalarınıza dahi kıymet verin. Emek harcayarak kazandığınız paraları doğru yönetmeyi öğrenin. Geleceğe dair hayaller kurun. Planlar yapın. Hayalsiz yaşamak, yaşamak değildir bunu hiçbir zaman unutmayın ve kendinize hedefler belirleyin.

Yeni yıla etkili bir başlangıç yapmak istiyorsanız kesinlikle zamanı iyi kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Çoğu iş günlük yoğun tempoda geçmektedir. Bazılarınızın aklına hemen ev hanımları geçti. Yan gelip yatıyorlar ne güzel dediniz değil mi, gerçekten en zor iş onların görevleri. Evi çekip çevirmek, çocukları okula, eşini işe yollamak, ev işlerini yapmak bunlar kolay gibi gözükse de aslında zor işlerdir. Eğer planlı çalışırsanız, zamanı etkili bir şekilde yönetirseniz, gözünüzde dağ gibi büyüttüğünüz işlerin çok çabuk bittiğini görebilirsiniz. (Zamanı etkili kullanmanın 7 yolu hakkında fikir edinmek için burayı tıklayın.)

Geçmişte yapılan hatalardan ders alarak, yeni yılda isteklerinize ulaşabilirsiniz. 2016 yılının kötü izlerini silerek, kara kaplı defterde tertemiz bir sayfa açabilirsiniz. Hayata sıfırdan başlayarak, hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Bu konuda öncelikle kendinize inanmalısınız. Çünkü “inanmak başarmanın yarısıdır.” Bir konu hakkında başarısız olacağınıza inanırsanız, aklınız buna inanır ve başarısız olmanıza neden olur. Bu yüzden gerçekten canı gönülden inanmalısınız. Bu sayede başarılı olmanızı sağlayacak yolları bulabilirsiniz. Bu anlamda kişisel gelişim kitaplarını okumanızı tavsiye ederim. Kendinizi geliştirerek, 2017’ye etkili başlangıçlar yapabilirsiniz.