Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Yulafın Diyetteki Yeri Nedir?

Yulafın Diyetteki Yeri Nedir?Yulaf bitkisi taneli bir yapıya sahip ve bu taneler öğütülerek yulaf unu elde ediliyor. Yulaf bitkisi bol nişastalı ve bitkisel proteinli yapısı ile insan sağlığı için çok faydalı bir besindir.

Yulaf; sağlıklı nişasta içeriği ve bol protein içermesi sebebi ile diyetlerde kullanmaya çok uygun bir besindir.Yulaf diyet programlarında kullanıldığında hem tok tutmakta hem de protein içeriği ile metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Yulaf düzenli tüketildiğinde iç organların çalışmasını destekleyici etkisi ile sağlık getirmektedir. Vücutta sayısız hastalığa karşı iyileştirici etkisi olan yulaf diyetlerde kullanıldığında kısa sürede sağlıklı ve hızlı kilo kaybına yardımcı olmaktadır.

Yulaf Nedir?

Yulaf bitkisibuğday bitkisi familyasından otsu bir bitkidir ancak yapısı buğdaya benzemediğinden şekil olarak kolayca ayırt edilebilecek bir bitkidir. Yulaf bitkisinin taneleri öğütülerek de yulaf unu elde edilebilmektedir.

Ayrıca yulaf taneleri kurutulup ezilerek yulaf ezmesi elde edilir ve özellikle yulaf ezmesi diyetlerde çokça kullanılmaktadır. Diyetlerde bu kadar çok kullanılmasının sebebi ise yulafın tok tutan ve besin değeri yüksek bir besin olmasıdır.

Düzenli tüketilen yulaf iç organların düzenli çalışmasını sağlar ve bedene sağlık getirir. Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakılmasına yardımcı olur.Yulaf bitkisinin beyaz renkte, sarı renkte ve siyah renkte türleri olduğu gibi uzun ve kısa sağlı olmak üzere de birçok çeşidi bulunmaktadır.

Yulafın Yetişme Şekli

Yulaf bitkisi kurak ve fazla yağış olmayan bölgelerde çok daha verimli yetiştirilebilmektedir. Türkiye’de bu özellikleri taşıyan Ege bölgesi, Marmara bölgesi ve İç Anadolu bölgesinde bol miktarda yulaf yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Yulafın Faydaları

Yulaf bol miktarda faydalı nişasta ve protein içeren bir yapıya sahiptir. Vitamin ve mineral yönünden de çok zengin olan yulaf midede geç öğütüldüğü için tokluk hissi sağlamaktadır. Başlarda tamamen hayvan yemi olarak kullanılan yulaf günümüzde birçok gıda ürününde un yerine kullanılır hale gelmiştir.
Hayvanlara yem olarak kullanılan kısmı da yulaf bitkisi taze iken biçilip taneleri alındıktan sonra geriye kalan kısmı kurutularak verilecek şekilde revize edilmiştir.

Yulafın Faydaları

Yulaf bitkisinden elde edilen yulaf kepeği ve yulaf unu birçok yemek türünde kullanılmaktadır. Bu yulaflı yemekler sayesinde özellikle diyet yapanlar uzun süre tok kalabilmekte ve kilo vermeleri hızlanmaktadır.

Yulaf bitkisi yüksek miktarda protein ve sağlıklı nişasta içermektedir. Bu içeriği sayesinde yulaf diyetlerde çok etkili bir besin maddesi olmaktadır.
İnsan midesinde zor öğütülen yulaf sayesinde sindirim sistemi uzun süre çalışmaktadır. Normalden fazla yapılan çalışma için yakılacak olan kalori de vücudun depolarından karşılandığı için kilo kaybına yardımcı olmaktadır.

Yulafın insan vücudunda yarattığı faydalı etkilerin devamında ise; kolesterol seviyesini düzenlemesi, mide ve barsak rahatsızlıklarını ortadan kaldırması, sinirsel bitkinliği alması, uykusuzluğa karşı faydalı olması gibi birçok faydası sıralanabilir.

Ayrıca yulafın faydalarından çok bilinmeyen ama gerçekten çok etkili olduğu alanlar; odaklanma bozukluğu, iştahsızlık, kalp ritim bozuklukları, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı şeklinde sıralanmaktadır.

Günümüzde birkaç Avrupa ülkesine insan psikolojisi üzerinde bu denli önemli etkisi bulunan yulaf bitkisi rehabilitasyon merkezlerinde sıkça kullanılmaktadır.
Bağımlılıkları unutturma sağlıklı yaşama isteğine odaklanma sağlayan yulaf kepeği sayesinde diyetini acıkmadan yapan ve kısa sürede sağlıklı bir şekilde kilo veren insanlar da çoğunluktadır.