Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Yüzümüzü Güneşten Nasıl Koruyabiliriz?

Yüzümüzü Güneşten Nasıl Koruyabiliriz?Dünyamız ile güneş arasında koruyucu filtre özelliği gören tabaka gökyüzündeki ozon tabakasıdır. Ozon tabakası sayesinde güneşin zararlı ışıklarının bize direkt ulaşması engellenir. Güneşten çıkan dört çeşit dalga boyunda ışın vardır, bunlardan UVA ve UVB ışınları insanların ciltlerine direkt ve uzun sürelerde temas ettiğinde yanıklara sebep olan zararlı ışınlardır. Ozon tabakasının koruma kalkanı zaman içerisinde zayıflamaktadır ve güneşin bu zararlı ışınlarına karşı önlemler alınması gerekmektedir.

Güneşe uzun süre korumasız maruz kalınması sonucunda genetik yatkınlık var ise cilt kanseri olunabilmektedir. Bu sebep ile güneş ışınlarından korunmamız çok daha önemli hale gelmektedir.

Güneş ışınlarının travmatik etkilerinin yanında uzun vadede içten içe etki yapan zararları da bulunmaktadır. Bunların başında cilt lekeleri ve cilt yaşlanması gelmektedir. Cilt üzerine güneş ışınları sürekli olarak temas ettiğinde cilt üzerinde lekelenmeler ve pullanmalar oluşmaktadır. Bunun sebebi uzun süreli güneşe maruz kalınması sonucu derinin pigment yapısının değişmesi ve deri hücre yapısının bozulmasıdır.

Güneşin İnsan Sağlığına Etkisi Nedir?

Güneşin İnsan Sağlığına Etkisi Nedir?Güneş canlı yaşamının var olmasının sebebi ve devamlılığı için gerekli bir ısı ve ışık kaynağıdır. Ancak güneş canlı yaşamında yapıcı etkileri olduğu kadar yıkıcı etkileri de olan bir kaynaktır. Günümüzde sanayileşme ve hava kirliliğinin oluşması sonucu ozon tabakası eski gücüne sahip değildir. Üstelik ozon tabakasının filtreleme özelliği gün geçtikçe de önüne geçilemeyen bir biçimde azalmaktadır. Haliyle güneş ışınları canlı yaşamına katkı sağlarken gerekli korunma önlemleri alınmazsa insan sağlığını olumsuz yönde etkilemeye başlamaktadır.

Güneşe uzun süre korunmasız maruz kalındığında zararlı etkileri ortaya çıkmaktadır. Güneşin zararlı etkileri insanların deri hastalıklarına yakalanmalarına sebep olmaktadır ve bu hastalıkların en tehlikeli olanı da cilt kanseridir.

Güneşten En Çok Etkilenen Bölge Yüz

Güneşten En Çok Etkilenen Bölge YüzYaz kış giyinik bir şekilde dışarı çıkılıyor olsa dahi insanın yüzü güneşe her zaman maruz kalmaktadır. Şapka ya da şemsiye kullanan kişiler olsa da bazı durumlarda hayat şartları ve iş hayatı koruyucu giysi kullanmaya müsait durum yaratılmasını engellemektedir. Bu sebeple güneşe en çok maruz kalan ve güneşin zararlı ışınlarından en çok etkilenen bölge yüz olmaktadır.

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre cilt kanseri vakalarında kanserin başlangıcı ilk olarak yüz derisi hücrelerinde oluyor ve sonra tüm vücuda yayılıyor. Ayrıca kanser vakası oluşmayan durumlarda ise güneşe çok uzun süre maruz kalmış olan ciltte yaralar ve lekeler oluşabiliyor. Özellikle kadınlar olmak üzer tüm insanlar üzerinde de erken yaşlanmalara sebep oluyor.

Tüm bu olumsuz durumlardan korunmak için güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu önlemler alınması gerekmektedir.

Yüz ve Tüm Cilt Güneşten Nasıl Korunmalıdır?

Yüz ve Tüm Cilt Güneşten Nasıl Korunmalıdır?

  • Güneşin zararlı etkilerinden yüzünüzü ve tüm cildinizi korumak istiyorsanız öncelikle cilt tipinizi iyi bilmeniz gerekmektedir. Cilt tipinizi eczanelerdeki cilt uzmanlarından ya da dermatologlardan danışmanlık alarak tespit edebilirsiniz.
  • Cilt tipinizi öğrendikten sonra cilt tipinize en uygun koruyucu güneş kremini satın alarak kullanmaya başlamalısınız. Güneş kremlerini kullanırken güneşe çıkmadan en az yarım saat önce uygulama yapılıp cildin kremi emmesi beklenmelidir.
  • Güneşin en etkili olduğu saatler olan sabah 11.00 ile öğleden sonra 15.00 arasında mümkün olduğunca güneş altında olmamaya özen gösterilmelidir. Bu saatler içerisinde güneş ışınları çok dik olarak tesir etmektedir ve zararlı etkileri neredeyse ikiye katlanmaktadır.
  • Cildiniz hassas yapılı ise ve güneşe maruz kalma süreniz uzuyorsa düzenli olarak en az 2 saatte bir krem sürmeyi yenilemek gerekmektedir.
  • Bu önlemler alınarak güneşten faydalanıldığı takdirde zararlı ışınlardan etkilenmeden güneşin tüm faydalarından yararlanılmış olunacaktır.