Etiketler

İlgili Yazılar

Bu yazıyı paylaşın!

Zayıflatan Öneriler

Zayıflatan ÖnerilerZayıflamak için her seferinde kararlar alıyor ve uygulayamıyorsunuz. Kış boyunca gözüne çarpmayan kilolar yazın size inanılmaz bir bunalım yaşatıyor ve sizi mevsimlik girişimlere zorluyor. İşte tam da sıkıntı burada başlıyor. Kilonuzdan arada sırada memnun olup bazen zayıflamanız gerektiğini düşünüyorsanız önemli kararlar almanız gerekli.

İdeal kilonuzu doktorunuza danışarak öğrenin ve sonra aynanın karşısına çıplak şekilde geçin. Sizi mutlu etmeyen bölgeniz var mı sorgulayın, yazın, kışın giymekten en çok hoşlandığınız kıyafetleri üzerinize geçirin ve görünümünüzden şikayetçi olup olmadığınıza karar verin. Başkalarının düşündüklerinden önce sizin kendinizi nasıl mutlu hissettiğiniz önemli. Bu karar eğer zayıflamaya karar verirseniz başardığınız ilk adım olacaktır çünkü bazen zayıflamak isteyip bazen aman boş ver demeniz beyninize hayır zayıflama komutu verdirecektir. Bu yüzden kararlı olun. Kaç kilo vereceğinizi, nereye kadar azimli bir şekilde mücadele edeceğinizi vücudunuza önceden bildirin.

Eğer zayıflamaya karar verdiyseniz “Artık boğazımı tutacağım.” naraları atmaya başlamışsınızdır. Zayıflamanın yolu asla aç kalmaktan geçmez. Açlıkla su kaybedersiniz, zayıflarsınız burası doğru fakat uzun vadede ömür boyu olabildiğince az yiyemeyeceğinize göre bu hiç de iyi bir yöntem olmayacaktır. Öğün atlayarak vücudunuzu alarma sokacaksınız ve vücut aldığı her şeyi depolama girişiminde bulunacak. Bu yüzden öğün atlamayın. Öğünlerinizi azaltın ve parçalara ayırın.

Bol bol sıvı tüketin. Günde 2,5 litre su içmeye özen gösterin. Özellikle öğünlerinizden önce içeceğiniz su size tokluk hissi verecek ve daha az yemenize neden olacak. Öğünlerinizde çoğu zaman çorba gibi sıvı yemekleriniz de olsun ve salata gibi kalorisi az besleyici aperatifler de sofranızı zenginleştirsin.

Tatlıyı azaltın. Şahsen ben tatlısız yaşayamayan bir insan olarak tatlıdan uzak durun diyemiyorum çünkü ben ne zaman tamamı ile tatlıyı hayatımdan çıkarmaya çalışsam dönüp ona sarılmamın kuvvetini tahmin bile edemezsiniz. Siz de benim gibi tatlıdan vazgeçemeyenlerden iseniz yapacağınız şey tatlı tercihlerinizde biraz oynama yapmak. Örneğin sütlü tatlılar kurtarıcınız olabilir tabii meyvenin tatlı ihtiyacınızı karşılamadığı durumlarda. Tatlıda dikkat edeceğiniz en önemli nokta şu ki bu zayıflamak için çok önemli, tatlılar kan şekerinde ani çıkışlara neden olurlar. Birden yükselip alçalan kan şekeriniz sizi daha çok tatlı yeme isteğine doğru sürükler. Bu yüzden kan şekerinizdeki ani dalgalanmayı dengeleyecek tarçını tatlılarınızda kullanın, hatta meyvelerinizde de.

Spor konusunu eziyet haline getirmeyin. Gün içinde fiziksel aktivitelerinizi artırarak da fit bir vücuda sahip olabilirisiniz. Mesela yemek hazırlarken sofraya malzemeleri teker teker götürün, televizyon kumandasını kullanmayın her seferinde kalkıp değiştirin, asansör kullanmayın.